banner39

Arakanlı liderden imdat çığlığı!

Arakanlı Müslüman lider Yunus Müslümanlara yapılan zulmün Myanmar hükümetinin desteğiyle gerçekleştirildiğini söyledi

Asya 29.07.2012, 12:13 29.07.2012, 12:31
Arakanlı liderden imdat çığlığı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arakanlı Müslümanların lideri Dr. Muhammed Yunus, ''Budistler, güvenlik güçlerinin silahlarıyla Müslümanları öldürüyorlar''  dedi.

''İslam Dünyası Ramazan'da İstanbul'da Buluşuyor'' programı kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Arakanlı Müslümanların lideri konumunda bulunan Dr. Muhammed Yunus, yaptığı açıklamada, Müslümanlara yapılan zulmün Myanmar hükümetinin desteğiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Daha önce de Arakanlı Müslümanlara yönelik zaman zaman katliamlar yapıldığını anlatan Yunus, son olayların ise 3 Haziran'da başladığını anımsattı.

''Arakan'da yaşayan Budistler, yetkililerin desteğiyle yağmalamalar yapıyor. Güvenlik güçlerinin silahlarıyla Müslümanları öldürüyorlar'' diyen Yunus, Müslümanların büyük acı ve zulümle karşı karşıya olduğunu anlattı.

''DÜNYA MÜSLÜMANLARI VE BATILI DEVLETLER KATLİAMA SESSİZ''

Katliamın tekrar başlamasının en büyük sebeplerinden birisi olarak ''Bangladeş'in güçsüz olması''nı gösteren Yunus, şöyle devam etti:

''Diğer büyük sebep ise dünya Müslümanlarının ve batılı devletlerin bu katliama sessiz kalması. Batılı devletler önceleri Myanmar'a, Nobel ödüllü Aung San Suu Kyi tutsak olduğu için tepkiliydi. Ancak onun serbest bırakılması, batılı devletlerin Myanmar'a olumlu bakmasını sağladı. Batılı ülkeler böylece katliama sessiz kaldı ve kalıyor. Oradaki Budistler Müslümanları istemiyor. Müslümanların en yoğun olduğu yer Arakan'ın kuzey kısmı ve en çok zulüm de orada oluyor. Herhangi bir soruşturma olmaksızın keyfi tutuklamalar devam ediyor. Özellikle genç, ilim sahibi ve entelektüel insanlar tutuklanıyor. Tutuklanan insanların nereye götürüldüğü bilinmiyor. Bayanlara tecavüz devam ediyor.''

SINIR KAPALI OLDUĞU HALDE 20 BİN KİŞİ BANGLADEŞ'E SIĞINDI

Yunus, bölgeye uluslararası tarafsız gözlemcilerin gönderilmesini istediklerini belirterek, son olaylarda binlerce Müslümanın öldürüldüğünü, çok sayıda insanın kayıp olduğunu ve Bangladeş sınırı kapattığı halde 3 Haziran'dan itibaren 20 bin kişinin Bangladeş'e sığındığını söyledi.

Muhammed Yunus, Bangladeş'e sığınan toplam Myanmarlı Müslüman sayısının ise 500 bin olduğunu sözlerine ekledi.

Çittagong Üniversitesi'nde İslam Tarihi ve Kültürü Profesörü olan Dr. Muhammed Yunus'un İHH tarafından Türkçe olarak yayımlanmış Arakan isimli bir kitabı bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?