banner39

Arakanlı Müslümanları taşıyan tekneden yardım çağrısı

350 kadar Arakan Müslümanını taşıyan ve Malezya açıklarında olduğu tahmin edilen bir tekneden acil yardım talebi yapıldı. Teknedekiler, kaptan ve mürettebat tarafından terk edildiklerini, üç gündür aç ve susuz olduklarını bildirdi.

Asya 13.05.2015, 01:20 13.05.2015, 08:15
Arakanlı Müslümanları taşıyan tekneden yardım çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malezya açıklarında olduğu tahmin edilen bir teknedeki 350 kadar Arakan Müslümanı, terk edildiklerini, üç gündür aç ve susuz olduklarını belirterek acil yardım istedi.

BBC'nin haberine göre, Arakan Project isimli sivil toplum kuruluşunun direktörü Chris Lewa'ya telefonla ulaşan teknedeki bir kişi, aralarında 50 kadın ve 84 çocuğun bulunduğu bir grup Rohingya Müslümanı olarak denizin ortasında terk edildiklerini söyledi.

Lewa'ya üç gündür aç ve susuz olduklarını söyleyen kişi, teknenin tam olarak nerede olduğunu bilmediklerini ve denizde sürüklendiklerini belirtti.

Lewa, teknenin kaptanı ve mürettebatının Taylandlı olduğu bilgisini aldığını ifade ederek, "Arakan Müslümanları iki aydır denizde yolculuk ettiklerini söylediler. Kendileri için bir tekne ayarlayan kaptan ve mürettebat önceki gün tekneyi terk etmiş. Terk etmeden önce Rohingya Müslümanlarının bulunduğu teknedeki motorun bazı parçalarını almışlar" diye konuştu.

Lewa'nın aktardığına göre, Arakan Müslümanları, tekneden karayı ve birçok gemiyi gördüklerini, yardım için sinyal gönderdiklerini fakat hiçbir teknenin yardıma gelmediğini söyledi.

Göçmenler tam olarak nerede olduklarını bilemeseler de Malezya'nın Langkawi adasına yakın bir yerlerde olduklarını tahmin ediyorlar.

Son günlerde yaklaşık bin 500 Arakan Müslümanı ve Bangladeşli göçmenin bulunduğu kaçak teknelerin Malezya ve Endonezya kıyılarına vurduğu açıklanmıştı. Myanmar'dan kaçan yaklaşık 400 Rohingya Müslümanını taşıyan teknenin dün Endonezya'nın batı kıyılarına vurmasının ardından, Malezya'daki Langkawi adasında da binden fazla göçmenin bulunduğu üç tekne kıyıya vurdu.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakan Müslümanları "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakan Müslümanları, ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor.

Myanmar'da Haziran 2012'de patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet olayları nedeniyle bu ülkede yaşayan on binlerce Arakan Müslümanı, iş bulma hayaliyle Malezya'ya geçebilmek için insan tacirlerinin yardımıyla Tayland'a kaçmıştı. Arakan Müslümanlarının büyük bölümü, Tayland kıyılarına deniz yoluyla ulaşmıştı. 2014 yılında Tayland'ın güneyindeki ormanlık bölgede insan tacirleri tarafından zorla gizli kamplarda tutulan çok sayıda Arakan Müslümanı bulunmuştu.

Tayland'ın güneyindeki Songkhla eyaletinde 1 Mayıs'ta gizli bir çalışma kampı tespit edilmiş, polisin burada yaptığı aramada 32 Arakan Müslümanına ait ceset kalıntıları bulunmuştu. Tayland yönetiminin kamplara ve toplu mezarlara verdiği sert tepkinin ardından bölgede insan kaçakçılığı yapanların korkarak göçmenleri Endonezya ve Malezya kıyılarına bıraktığı sanılıyor.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?