banner15

Arakanlı Müslümanların teknesi alabora oldu

Bangladeş'e giden ve 70 Arakanlı Müslümanın bulunduğu tekne alabora oldu, şimdiye kadar sekiz kişiye ulaşıldı

Arakanlı Müslümanların teknesi alabora oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kadın, çocuk ve bebeklerin de aralarında olduğu 70 Rohingya Müslümanını taşıyan teknenin Myanmar açıklarında alabora olduğu bildirildi.

Açlığa Karşı Savaş adlı insani yardım örgütünde görevli Abul Melik, Bangladeş'e doğru yol alan geminin Bengal Körfezi'nde alabora olmasının ardından sürdürülen kurtarma çalışmalarında şimdiye kadar sadece 8 kazazedeye ulaşılabildiğini ifade etti.

Aralarında kadın, çocuk ve bebeklerin de olduğu Rohingya Müslümanlarını taşıyan ahşap teknenin yerel saatle 03.00 sularında Myanmar'ın Ohn Taw Gyi köyünden ayrıldıktan 4 saat sonra alabora olduğunu belirten Melik, kazazedelerin, teknedekilerin aile üyeleri ve arkadaşlarının Bengal Körfezi ve sahil şeritlerinde yaptıkları aramalar sırasında kurtarıldığını söyledi. Kazada ölenlerin cesetlerine ulaşılıp ulaşılmadığına ilişkin henüz açıklamada bulunulmadı.

Nüfusun çoğunluğunu Budistlerin oluşturduğu 60 milyon nüfuslu Myanmar'da 18 aydır devam eden etnik temelli şiddet olaylarında 240'ı aşkın kişi hayatını kaybetti, 250 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Kurbanların büyük kısmını, Budist çetelerin peşlerine düştüğü Rohingya Müslümanları oluşturuyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Dan McNorton, dün İsviçre'nin Cenevre kentinde basına verdiği brifingde, Rohingya Müslümanlarını hedef alan şiddet olayları nedeniyle geçen hafta 1500 kadar kişinin Myanmar'da Müslümanların yaşadığı Arakan eyaletinden kaçtığını söyledi. Pek çok kişinin Arakan'dan ayrılırken teknelerinin batması sonucu boğularak hayatını kaybettiğine ilişkin çok sayıda rapor aldıklarını belirten McNorton, BMMYK'nin Myanmar'daki yetkili makamlardan söz konusu olayların ayrıntılarına ilişkin bilgi istediğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 12:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48