banner39

Arakanlılar için ihtiyaç listesi çıkarıldı

İHH Arakanlı Müslümanların acil ihtiyaç listesi belirledi

Asya 04.08.2012, 14:45 04.08.2012, 17:57
Arakanlılar için ihtiyaç listesi çıkarıldı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), kamplara sığınan Arakanlı Müslümanlar'ın acil ihtiyaç listesini belirleyerek, yardımların kapsamını genişletti.

İHH'dan yapılan açıklamaya göre, 14 yıldır bölgede yardım faaliyetlerini sürdüren vakıf, Arakanlı mültecilere yönelik 240 ton gıda yardımı ve nakdi yardımlardan sonra öncelikle kadın ve çocuklar için kalıcı çalışmalara yöneldi.

İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel, Arakanlı mültecilerin yaşadığı kamplarda incelemeler yaparak, acil ihtiyaç malzemelerini belirledi. Bölgede en çok ihtiyaç duyulan malzemeler arasında naylon branda, mutfak ve temizlik malzemeleri ile çocuklara yönelik gıda malzemeleri yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Güzel, Bangladeş'te ikisi Birleşmiş Milletler'in olmak üzere 4 büyük kampın bulunduğunu belirtti.

Güzel, kamplardaki elverişsiz şartlar nedeniyle sıtma, ishal, anemi gibi enfeksiyon hastalıklarının yaygın olarak görüldüğünü ifade etti. Güzel, Bangladeş'teki kamplarındaki mülteci sayısının resmi rakamlara göre 20 bin olduğu, ancak gerçek rakamın sadece Cox's Bazar bölgesinde 150 bini bulduğunu kaydetti.

İHH ekibi olarak Arakanlı mültecilere gıda, mutfak malzemeleri, çocuk gıdası ve temizlik malzemeleri yardımları yapacaklarını bildiren Güzel, şunları kaydetti:

''Bangladeş'te, Arakanlılar'ın kaldıkları mülteci kamplarında en zor durumda olanlar yeni gelenlerdir. Yardımlarda önceliğimiz kamplara yeni gelen ve hiçbir şeyi olmayan aileler olacak. Bölge çok fazla yağış aldığından ihtiyaçların başında dayanıklı naylon branda geliyor. İkinci acil ihtiyaç malzemeleri ise mutfak ve temizlik malzemeleri. Üçüncü en önemli ihtiyaçsa özellikle çocuklara yönelik gıda malzemeleri. Acil yardım çalışmalarımızda bu üç ana başlığı çok önemsiyoruz.''

Arakanlı mültecilere yapılacak gıda yardımına ek acil yardım pakedi içeriği

1-Naylon branda

2-Mutfak malzemeleri

-Tabak, üçlü set

-Kap çömlek, ikili set (Yemek pişirme kabı)

-Kaşık 4 adet

-Hasır (Yer için)

3.Çocuk ve kadınlar için

- Süt tozu (3 paket, un kıvamında pişirilerek yapılan yerel toz)

- Bisküvi  (Bebe bisküvisi)

- Çocuk için alta sarılan yerel bez kıyafet (Tek parça)

- Gömlek, üstlük (Yerel kıyafet)

- Atlet

- Kova

-2 adet Yastık

-Alt-üst-iç (Üç parçadan oluşan yerel kadın kıyafeti, öteki adı şalvar komis, yahut Three Pcs.)

- 2 Kalıp sabun

banner53
Yorumlar (1)
hasan 9 yıl önce
inşallah bir an evvel bu zulümden Allah onları kurtarır
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?