banner39

Arakanlılar, Tayland'da köle olarak satılıyor

Tayland'a sığınan ya da resmi görevlilerce gözaltına alınan Arakanlılar köle olarak satılıyor. Taylandlılar, her bir Arakanlı için 4 bin TL civarında para istiyor

Asya 21.10.2013, 10:05 21.10.2013, 13:23
Arakanlılar, Tayland'da köle olarak satılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'ın Arakan bölgesindeki baskılardan dolayı ülkeyi terk edenlerden Rohingyalılardan Tayland'a sığınanlar köle olarak satılıyor.

Myanmar'dan Tayland'a sığınan veya Taylandlı güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Arakanlılar; Tayland Göçmenlik Bürosu görevlileri tarafından insan tacirlerine satılıyor.

Phuketwan isimli bir internet sitesinde yer alan habere göre, kölelik ticareti devletin gözetiminde yapılıyor. Haberin yer aldığı sitede, sığınmacıların satıldığını gösteren fotoğraflar da yayınlandı.

Tayland hükümeti tarafından istenmeyen bu insanlar, genellikle Malezyalı insan tacirlerine satılıyor. Satışlar genellikle liman kentlerinde yapılıyor. Limanlarda yapılan satışlardan sonra gemilere yüklenen kimsesiz bu insanlar bilinmeyen yerlere götürülyorlar.

İnsan tacirlerinin telefon konuşmalarından anlaşıldığı kadarıyla her mülteci başına 65 bin Tayland Bahtı (4 bin Türk Lirası) isteniyor. İnsan ticaretinin ortaya çıkarıldığı sırada iki otobüs dolusu Arakanlı'nın satıldığı tespit edildi.

İşte o fotoğraflar:

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?