banner39

Arakanlıların kaldığı kamplarda iftar-FOTO

Arakan'dan kaçarak Bangladeş'e sığınan ve buradaki yetersiz kamplarda hayat mücadelesi veren Arakanlılara, Türkiye'den giden derneklerin yaptığı yardımlar biraz da olsa onlara moral oluyor

Asya 30.07.2012, 12:15 30.07.2012, 12:15
Arakanlıların kaldığı kamplarda iftar-FOTO

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Güney Asya'da Burma'da yaşanan insanlık dramı devam ediyor. Burma tarafından baskı ve zulümle göçe zorlanan Müslümanlar'a Türkiye'den giden dernekler imkanlar dahilinde yardım etmeye çalışıyor. Ülkelerinde yaşanan zulümden kaçan binlerce Arakanlı Müslüman, Bangladeş'te bulunan kamplara sığınmaya çalışıyor. Bölgeden gelen görüntüler, insanların ne kadar zor durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

Bölgeye giden derneklerden İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ekipleri Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampları görüntüledi. Burada yaşayanlara yardım götüren görevliler, vahşetten kaçanların ne kadar zor durumda olduğunu kendi gözleriyle gördü. Yıllardır sistematik şekilde ülkelerinden uzaklaştırılmaya çalışılan Arakanlı Müslümanlar, iddiaya göre fanatik Budistlerin vahşetine maruz kalıyor. Son iki ay içerisinde binden fazla Müslüman'ın hayatını kaybettiği olaylarda, binlerce Müslüman da evlerini terk etmek zorunda kalarak mülteci kamplarına yerleşti.

KAMPTA KALANLARA İFTAR YEMEĞİ

Myanmar'daki zulümden kaçarak Bangladeş'te derme çatma çadırlarda hayatını sürdürmeye çalışan Arakanlı Müslümanlar, Ramazan'ı da açlık sınırında geçiriyor.

Bölgeye ulaşan derneklerden Kimse Yok mu Derneği, 100 Arakanlıya Bangladeşli bir kanaat önderinin evinde iftar yemeği verdi. Araçlarla götürülen Müslümanlar, düzgün bir iftar yapabilmenin sevincini yaşadı. Yemekte bölge geleneklerine uygun olarak leğenler içerisinde haşlanmış pirinç ve şerbet ikram edildi. Tek bir pirinç tanesini bile israf etmeden yemeleri dikkat çeken Müslüman mültecilere kumanya paketleri de verildi. İlk defa kamp dışında iftara davet edildiklerini belirten kampın önde gelenleri, bu davet için en güzel elbiselerini giydiklerini ifade etti. Hem dernek yöneticilerine hem de kendilerine evinin kapısını açan Bangladeşli ev sahibine teşekkür eden mülteciler, en kısa zamanda evlerine dönmek için gerekli girişimlerin yapılması çağrısında bulundu.

BANGLADEŞ'TE KAYITLI 35 BİN ARAKANLI VAR

Yıllardan beri devam eden zulümden kaçan Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş'e sığınmaktan başka çare bulamıyor. Şu an Bangladeş'te resmi kayıtlı 35 bin Arakanlı mülteci bulunurken, resmi olmayan rakamlarda bu sayının 500 bine yaklaştığı ifade ediliyor. Ancak hem Bangladeş'in ekonomik olarak bu yükü kaldıramayacak olması hem de Myanmar devleti arasındaki siyasi ilişkiler Bangladeş devletinin mültecileri kabul etmemesine sebep oluyor. Arakan'dan kaçanlar geri dönemedikleri gibi Bangladeş'e giremeyince ya geceleri gizlice sınırı geçiyor ya da nehirlerdeki teknelerde yaşam mücadelesi veriyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü