Arap fonu Sibirya'da Rus gazı işletecek

Batı Sibirya’daki Erginski petrol alanlarının işletilmesi ve geliştirilmesi ihalesine Arap Mübadele fonunun verdiği teklif kabul edildi

Arap fonu Sibirya'da Rus gazı işletecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Mübadele fonu Rusya’da büyük petrol madenini işletecek.

Rus RBC ajansına göre, Arap Mübadele Fonunun Rusya'da son büyük işlenmemiş petrol alanlarını geliştirme projesinin ihale şartları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylandı.

Rus hükümeti Batı Sibirya’daki Erginski petrol alanları geliştirme projesi ihalesini bu yılın ikinci ya da üçüncü çeyreğinde yapacak. 25 Mayıs'ta Başbakan Dimitri Medvedev ihale kurallarını onaylamıştı. İhalenin başlangiç fiyatı 5,35 milyar Ruble olarak belirlendi.

İhale şartlarına göre, ihaleyi kazanan şirket en geç iki yıl içinde petrol üretimine başlamak ve bu alanda çıkartılan tüm petrolü Rus rafinerilerine aktarmak zorunda olacak.

RBC ajansına göre, Kremlin ihaleyi kazanan şirkete özel madde ilavesi de getirebilir. İddialara göre ihaleyi kazanan Arap şirketi Rusya'da uzun vadeli projeleri finanse edebilmek için az 4 milyar dolar tutarında anlaşma imzalaması da gerekebilir.

Batı Sibirya'daki Erginski petrol sahası şu anda Rosneft ve Gazprom petrol şirketleri tarafından işletilen Rusya'nın en büyük petrol madenlerinden biri olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 16:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35