banner15

ASEAN üyelerinden Myanmar seçimlerine kınama

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, dini ayrımcılığın Myanmar'da yapılacak seçimin güvenilirliğine gölge düşürdüğünü açıkladı

ASEAN üyelerinden Myanmar seçimlerine kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) parlamenterleri, Myanmar'da 8 Kasım'da yapılacak genel seçimde Müslümanların aday olması ve oy kullanmasının engellemesiyle ilgili olarak, dini ayrımcılığın seçimlerin güvenilirliğine gölge düşürdüğünü bildirdi.

Bangkok Post gazetesinin haberine göre, ASEAN'ın İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Charles Santiago, pazar günü yapılacak seçimlerden çıkacak sonuçların, Myanmar hükümetinin izlediği politikalar nedeniyle inandırıcı olmayacağı belirterek, "Sonuç ne olursa olsun, temel hakların engellenmesi nedeniyle bu seçim özgür ve adil olarak adlandırılamaz" diye konuştu.

Santiago, Myanmar'daki seçimde uluslararası gözlemcilerin sadece teknik uygulamaları dikkate alacağına işaret ederek, her şey çok mükemmel gitse bile Myanmar hükümetinin aldığı kararların, seçimi gerçek bir demokratik yarış olmaktan çıkardığını söyledi.

Haberde ASEAN parlamenterlerinden yapılan ortak açıklamaya da yer verildi. Açıklamada, "Belirli etnik ve dini grupların dışlanması, cuntanın ürünü olan 2008 anayasasında gerekli değişikliklerin yapılmamış olması, bu seçimlerde Myanmar halkının gerçek talebinin sandığa yansımasını engelleyecektir" ifadesi kullanıldı.

ASEAN parlamenterleri, Myanmar'da seçim komisyonunun, onlarca Müslüman adayın başvurusunu reddetmesinin Müslüman azınlığa yönelik bir ayrımcılık olduğunu belirtiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35