banner39

ASEAN Zirvesi'nde gerginlik

Haftasonu Myanmar'da yapılan ASEAN Zirvesi'ne Filipinler ve Vietnam ile Çin arasında yaşanan gerginlik damgasını vurdu

Asya 12.05.2014, 12:30 12.05.2014, 13:21
ASEAN Zirvesi'nde gerginlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN)’nin 24. Zirvesi Myanmar’ın başkenti Nyapyidaw’da yapıldı. Zirveye geçen hafta Filipinler ve Vietnam ile Çin arasında yaşanan gerginlik damgasını vurdu.

Güvenlik eksenli geçen görüşmelerde, kıta sahanlığı sorununun 1982 yılında Birleşmiş Milletler’de kabul edilen ‘Deniz Yasası’na atıf yapıldı. Ekonomik gelişmişliği ile dikkat çeken Çin’in bu özelliğinin ASEAN’dan bağımsız ele alınamayacağı, ASEAN’ın da kalkınma yarışında Çin faktörüyle doğrudan bağlantısı vurgulanırken anlaşmazlığın çözümü konusunda irade beyanı ortaya kondu.

1 Ocak 2015’ten itibaren dönem başkanlığını üstlenecek olan Malezya Başbakanı Necib Bin Razak, liderler toplantısında yaptığı konuşmada, ASEAN sekreterliğinin insan kaynaklarının güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Razak’ın daha önce de birliğin bütçesini ve istihdam konusundaki eksikliğini eleştirdiği biliniyor.

Zirve’nin sonuç bildirgesinde Çin’in adı açıkça zikredilmemesi dikkat çekti. Cumartesi akşamı dışişleri bakanları toplantısında özellikle Vietnam ve Filipinler bakanlarının Çin’e karşı daha güçlü duruş sergilenmesi çağrısının diğer ülke temsilcilerince ne kadar dikkate alındığı konusu tartışılıyor.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Güney Çin Denizi’nde yaşananların Çin’le ASEAN arasında bir sorun olarak çıkartılmamasını, bölgedeki birkaç ülkenin konuyu ASEAN’a taşıyarak Çin - ASEAN ilişkilerini zedelemeyi hedeflediğini savundu.

Geçen hafta yaşananlar sonrasında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bini aşkın kişi Çin büyükelçiliği önünde protesto gösterisi yapmıştı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?