banner39

Asya-Afrika Zirvesi'nden yeni dünya düzeni çağrısı

Endonezya'da düzenlenen Asya-Afrika zirvesinin açılış konuşmalarında yeni bir dünya düzeni kurulması gerektiği dile getirildi

Asya 22.04.2015, 11:15 22.04.2015, 11:45
Asya-Afrika Zirvesi'nden yeni dünya düzeni çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Asya-Afrika Zirvesi Endonezya'nın başkenti Cakarta'da başladı. Asya-Afrika Konferansının 60. Yıl Dönümü ile Yeni Asya-Afrika Stratejik Ortaklığı'nın 10. Yıl Dönümü Anma Töreni'nin açılış konuşmalarında yeni bir dünya düzeni kurulması ve modası geçmiş düşüncelerin bırakılması gerektiği dile getirildi. 

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in de aralarında yer aldığı Afrikalı ve Asyalı liderlerin katılımıyla gerçekleştirilen zirvede dünyada mevcut olan finansal güçlerin eski uygulamalarından kurtulması ve büyüyen ekonomilerin önünü açması gerektiği dillendirildi. 

Son yıllarda ikili ilişkilerde sıkıntılar yaşayan Çin ve Japonya'nın liderlerinin de zirve sırasında ikili görüşmelerde bulunacağı ve aralarındaki sorunları görüşecekleri bildirildi. Japonya Çin'in bölgede askeri olarak yayılmacı bir politika izlediği eleştirisinde bulunurken, Çin de Japonya'yı benzer gerekçelerle suçluyor. 

YENİ DÜNYA DÜZENİ

Zirveye ev sahipliği yapan Endonezya Devlet Başkanı Joko Vidodo, küresel ekonomik sorunların hala Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve batının kontrolündeki Asya Kalkınma Bankası aracılığıyla çözülebileceğini savunuyor. 

Ancak Vidodo, bu bankaların politikalarını değiştirmesi gerektiğini söylüyor. Endonezya lideri, "Değişmesi gereken şeyler var. Yeni bir uluslararası ekonomi düzeni oluşturmak zorundayız. Bu düzen gelişmekte olan ekonomilere açık olmalı." dedi. 

İkinci Dünya Savaşı'nın ardndan dünyadaki ekonomiyi IMF ve Dünya Bankası yönlendirmeye başladı. Bu iki bankanın ABD ve Avrupa'yı ekonomik güçler olarak ortaya çıkardığı belirtiliyor. 

Vidodo konuşmasında Çin öncülüğünde kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile ilgili herhangi bir atıfta bulunmadı. Banka, ABD'nin kontrolündeki IMF, Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası'na rakip olarak gösteriliyor. Yine de Endonezya, AIIB'in yaklaşık 60 kurucu üyesinden biri. 

ABD ve Japonya, Çin'in Asya-Pasifik bölgesindeki ve küresel ekonomideki etkisini artırması ögngörülen ve bununla birlikte ABD'nin bölgede etkisini artırma çabalarına tehdit olarak ifade edilen AIIB'e destek vermedi. 

ZİRVE'YE TÜRKİYE'DEN ARINÇ KATILIYOR

Cakarta'da bugün başlayan Asya-Afrika Zirvesi'ne Türkiye'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katılıyor. 

1955 Asya-Afrika Konferansı’nın (Bandung Konferansı) 60. yıl dönümünde gerçekleşen zirveye, 56 Asya-Pasifik ülkesi ile 54 Afrika ülkesi davet edildi. 1955 Bandung Konferansı’nın devamı niteliğindeki zirvede, Asya ve Afrika ülkelerinin kalkınma sorunlarının ele alınması öngörülüyor. Bu ülkelerin sahip olduğu ortak sorunlara çözüm bulunabilmesi için iki kıta arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye, Asya ve Afrika kıtalarıyla siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve insani alanlardaki artan ilişkileri nedeniyle söz konusu zirveye önem veriyor. Başbakan Yardımcısı Arınç’ın zirvede yapacağı konuşmada bu hususlara değinmesi ve Türkiye'nin bu bölgelere yönelik vizyonunu aktarması bekleniyor. Arınç’ın, bazı ikili temaslarda bulunması da öngörülüyor.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?