banner39

Asya Pasifik ekonomisi 2013'te yavaşlayacak

Asya-Pasifik Bölgesi'ndeki büyümenin 2013 yılında yavaşlamasının öngörüldüğü açıklandı

Asya 18.04.2013, 17:36 18.04.2013, 17:36
Asya Pasifik ekonomisi 2013'te yavaşlayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Asya Pasifik Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar Raporu, Avro Bölgesi ile ABD'nin ekonomi politikalarındaki belirsizliklerden etkilenen Asya-Pasifik Bölgesi'ndeki büyümenin 2013 yılında yavaşlamasını öngörüyor.

BM Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCAP) tarafından hazırlanan "2013 Asya ve Pasifik Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar Raporu", BM Ankara Temsilciliği'nde, BM Türkiye Temsilci Vekili Mustafa Sinaceur, Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Selin Sayek Böke ve ESCAP Uzmanı Dr. Alberto İsgut tarafından açıklandı.

ESCAP Uzmanı İsgut, raporda belirtilen makro ekonomik politikaların bölgeyi daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefine yönlendirme açısından önemli rol oynayacağını belirtti.
Çin'in bölgede kendi başına büyük bir ihracat pazarı olduğunun altını çizen İsgut, Çin'in büyüme oranının artması, 2012'de yüzde 7,8 olan büyüme oranının, 2013'de yüzde 8'e yükselmesinin beklendiğini kaydetti.

Hindistan'ın 2012'de öngörülenin altında bir büyüme kaydettiğine dikkati çeken İsgut, Hindistan'ın 2013 yılında yükselişe geçmesinin beklendiğini ifade etti.

''SURİYE KRİZİ, TÜRKİYE EKONOMİSİNİ NEGATİF ETKİLİYOR''

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selin Sayek Böke de son dönemde bölge ülkelerinde yaşanan siyasi istikrarsızlığın ve Suriye'deki krizin Türk ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

Küresel ekonominin yeniden zayıflamasıyla büyümenin yavaşladığına vurgu yapan Söke, 2012 yılında Türkiye'de GSYİH'nin büyümesinde ani bir düşüş yaşandığına dikkat çekti ve uygulanan para politikalarının, Türkiye'nin büyüme performansı üzerinde negatif etki yaptığını belirtti.

Türkiye'nin cari açığına da değinen Söke, Türk hükümetinin yenilikçi yöntemler, ara malların yurt içinde üretilmesi ve alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasını teşvik ederek, cari açık sorunuyla başa çıkmayı planladığını aktardı.

2013'TE YÜZDE 6'LIK BÜYÜME

Türkiye'nin de dahil olduğu Asya-Pasifik bölgesi ekonomilerinin incelendiği BM raporunda, bölge ülkelerinin küresel krizle başa çıkabilmeleri için atmaları gereken adımlar ve alınması gereken önlemlere yer veriliyor.

ESCAP tarafından yayımlanan rapor, bölgenin ekonomik gelişiminin, artan gelir eşitsizlikleri ve ciddi boyutlara ulaşan doğal kaynak tüketiminden etkilendiğini ortaya koyuyor.

Rapor, sürdürülebilir kalkınmanın yanı sıra, ileriye dönük makro ekonomik politikaların kapsayıcı ve adil ekonomik büyümeyi sağlayacağına işaret ediyor. Raporun, Asya-Pasifik Bölgesi'nde kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma sağlamaya katkıda bulunacağının altı çiziliyor.

"Küresel krizin başladığı dönemden itibaren Avro Bölgesi'nin ve ABD'nin ekonomi politikalarında görülen belirsizliklerin, bölgesel GSYİH'nin yüzde 3'ünü kırparak 870 milyar dolar değerinde üretim kaybına sebep olduğunun" kaydedildiği raporda, "Asya-Pasifik ekonomilerinin büyüme oranlarında dış faktörlerden kaynaklanan sert düşüşün ardından 2013 yılında düşük oranda bir büyüme kaydedileceği" belirtiliyor.

BM Asya Pasifik Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar Raporu'nda, gelişmekte olan Asya-Pasifik ülkelerinde 2012 yılında yüzde 5,6 olan büyüme oranının, 2013 yılında yüzde 6'ya yükselmesi de öngörülüyor.

ESCAP'ın raporu, mevcut ekonomik eğilimlerin devamı halinde son yıllara kıyasla düşen büyüme oranlarının pek çok bölgesel ekonomi için "yeni normal" olacağını belirtiyor ve bu durumun, 2017 yılının sonuna kadar 1,3 trilyon ABD doları değerinde ekonomik üretim kaybına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?