banner39

Asya steplerinde bir Targut düğünü -FOTO

Moğolistan ve Batı Çin'de yaşayan Targutlar, yüzlerce yıllık geleneklerini hala koruyor. Targutların çokrenkli düğünleri var...

Asya 12.09.2013, 16:20 12.09.2013, 18:24
Asya steplerinde bir Targut düğünü -FOTO

Murat Hayati - Dünya Bülteni/ Bişkek

Dünyada nüfusu hızla azalan halklardan Targutlar günümüzde Çin ve Moğolistan'da yaşıyor. Doğu Türkistan ile Moğolistan'ın Hovd bölgesini yurt edinen yaklaşık 200 bin civarında Targutlar günümüze kadar kültürel gelenekleri ile hayatını sürdürüyor. Targutlar, yüzlerce yıllık geleneklerine bağlılıklarıyla biliniyor.

Targutların önemli bir kısmı Uygur Özerk Bölgesi'nde yayla ve ovalara kurulmuş kasabalarında yaşıyorr.

Targutların kadim gelenekleri günümüze kadar bozulmadan ulaşmış. Eski boylardan olan Targutlar, Türk kültüründeki göçebe hayatında kullanılan çadırları özel törenleri için dikiyor. Düğünler de bu bu özel günlerden...

Evlilik için süslenerek dikilen çadır içinde kız almaya gelen taraf dünürüne değerli hediyeler sunuyor. Misafirperver olan Targutlar da damat ailesine ikramda bulunuyor. Damat arakdaşları ile milli kıyafetlerini giyip atlarına binerek nehir kıyı boyunca yol alarak kız almaya birlikte gidiyor.

Kız evinde hazırlıklar tamamlandıktan sonra damadı karşılamaya geçiliyor. Damat ve arkadaşları kapıda karşılanarak ikram yapılıyor ve düğün töreni başlıyor.

Baş ve süslü elbiseli milli kıyafeti ile damat ve gelin el ele tutuşarak yeni bir Targut ailesinin temelini atıyor.

Bazı rivayetlere göre Targutlar Türkleşmiş Moğollardır. Moğol boyuna daha yakın olan Targutlar batıya kadar gelerek Hazar denizinin kıyısında Kalmuk, doğuda kalanları da Doğu Türkistan ve Moğolistan'da varlığını sürdürerek kendilerini Targut olarak tanıtıyor.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?