banner39

Asya'nın iki devi ilişkileri kesti

Çin Japonya'yla üst düzey ilişkilerini kestiğini açıkladı.

Asya 20.09.2010, 10:25 20.09.2010, 18:04
Asya'nın iki devi ilişkileri kesti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Japonya'nın Çinli bir balıkçı teknesinin kaptanını tutuklamasının ardından başlayan kriz büyüyor. Son olarak Çin, Japonya ile hükümet seviyesindeki görüşmeleri askıya aldığını bildirdi.

Çin, gözaltında tutulan balıkçı teknesi kaptanının serbest bırakılmaması halinde sert karşı tedbirler alınacağını açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "kasıtlı olarak hata üstüne hata yapmaya devam etmesi halinde," Japonya'nın verilecek karşılığın sonuçlarına katlanacağı belirtildi.

Çin devlet medyasına göre, Pekin, Japonya'yla bakanlık ve eyalet başkanları düzeyindeki tüm ilişkilerini askıya aldı, havacılık ve kömür dahil bu ülkeyle yürüttüğü görüşmeleri durdurdu.

Japonların Senkaku, Çinlilerin Diaoyu adını verdikleri, Doğu Çin Denizi'ndeki adacıklar topluluğu civarında bir Çin balıkçı teknesi, 7 Eylül tarihinde 40 dakika arayla iki Japon sahil güvenlik gemisi ile çarpışmıştı. Japonya tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan balıkçı teknesi kaptanının gözaltı süresi, savcılığın ek soruşturma talebi üzerine dün çıkarıldığı mahkemece 29 Eylül'e kadar uzatıldı.

İki ülke arasında egemenliği ihtilaflı sularda yer alan adacıklar, egemenlik hakkına kaynaklık ettiği deniz tabanındaki petrol ve doğal gaz kaynakları bakımından büyük önem taşıyor. Tayland'ın da hak iddia ettiği ve halen Japonya'nın denetiminde olan adalar, stratejik açıdan önemli denizcilik yollarına da yakın bir noktada.

İLGİLİ HABER: Balıkçı gemisi Çin-Japon gerilimini tetikledi

Çinliler Japonya'ya karşı sokaklarda-FOTO

banner53
Yorumlar (1)
çin haksız 11 yıl önce
balıkçı teknesi çarpıştı diye ilişkiler kesilirmi. bu nasıl bir iş. çin hükümeti haksız. balıkçı teknesi hatalı ise cezayı özellikle çinin vermesi lazım. japon gemileri japon karasularına girilirse tabiki tepki verir. bundan doğal ne olabilir. çin balıkçılarını denetlemeli. çinli balıkçılar kendi sularında avlansın bence. çin hükümeti japonyadan özür dilemeli.
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?