Atambayev: Rus üssü kapanmıyor

Rus hava üssünün kapatılacağı haberlerini yalanlayan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, ABD ile askersiz işbirliği istediklerini belirtti.

Atambayev: Rus üssü kapanmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ülkesindeki Rus hava üssünün kapatılacağına ilişkin çıkan haberleri yalanlayarak, bu haberleri "dedikodu" olarak nitelendirdi.

Atambayev, Rus İnterfaks haber ajansına verdiği demeçte, Rusya ile Kırgızistan arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Rusya'nın Kırgızistan'ın stratejik ortağı olduğunu vurgulayan Atambayev, Moskova ziyaretinin ardından Rus üssünün kapatılacağı yönünde çıkan haberleri yalanlayarak, "Bu bir dedikodudur" dedi.

Atambayev, Bişkek yakınlarındaki Rus askeri hava üssünün kira sözleşmesinin 2020 yılına kadar uzatıldığını bildirdi.

Ülkesinin Rusya'ya olan borcunu zor koşullara rağmen ödemeye çalıştığını ve tüm borcu kapatmak için formül bulunduğunu ifade eden Atambayev, Rusya'nın ise Kırgızistan'daki askeri tesislerin 4 yıllık kirasını ödemediğini belirlediklerini ve bunun üzerine Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüştüğünü ve borcun bir hafta içinde ödendiğini söyledi.

ABD ile ilişkilere de değinen Atambayev, Transit Sevkiyat Merkezi'ni, Uluslararası Sivil Merkeze dönüştürerek, Amerikalı askerler olmadan, yine Afganistan'a yük ve malların transit geçişinin sağlanmasını istediklerini belirtti.

Atambayev, ABD ile askersiz işbirliğini arzuladıklarını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 18:20
banner53
YORUM EKLE

banner39