banner39

Avrasya Birliği resmen kuruldu

Astana'da Avrasya Ekonomik Birliği kuruldu; anlaşma 1 Ocak 2015'ten itibaren yürürlüğe girecek

Asya 29.05.2014, 12:00 29.05.2014, 12:56
Avrasya Birliği resmen kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Kazakistan ve Belarus liderleri Kazakistan'ın başkenti Astana'da Rusya liderliğinde Avrasya Ekonomik Birliği'nin kurulması için bir anlaşma imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenka'nın imzaladığı anlaşma 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girecek. Antlaşmanın yürürlüğe girmesiyle 170 milyon insan için serbest ticaret bölgesi oluşacak ve bölge ülkeleri arasındaki ticari engeller kalkacak.

Ermenistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanları da bu birliği olumlu gördüklerini daha sonra katılabileceklerini belirttiler. Avrasya Birliği'ne Ermenistan'ın bu yıl, Kırgızistan'ın ise önümüzdeki yıllarda üye olması bekleniyor.

Moskova'nın liderliğinde oluşturulan bu ticari blok, Sovyetler Birliği'nin tekrar oluşturulması manasına geldiği şeklinde yorumlanıyor.

Avrasya Birliği'nin ilk kez bağımsızlığının hemen sonrasında Kazakistan lideri Nursultan Nazarbayev telaffuz etmişti. Bu teklif, şekil ve mahiyet değiştirip, 2014 yılında Putin'in projesi olarak hayata geçti.

Putin ve Nazarbayev'in bugün ayrıca Kazakistan'ın ilk nükleer enerji santralinin kurulmasına yönelik antlaşma için bir görüşme yapmaları da bekleniyor

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?