banner39

Avrasya Birliği'nde 'SSCB' tartışmaları

Rusya, Belarus ve Kazakistan tarafından oluşturulan Avrasya Birliği yeniden kurulma çabası olarak değerlendiriliyor

Asya 02.06.2014, 16:41 02.06.2014, 18:10
Avrasya Birliği'nde 'SSCB' tartışmaları

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Astana'da geçtiğimiz günlerde kuruluş anlaşması imzalanan Avrasya Birliği için taraflar her ne kadar sadece ekonomik birliktelik dese de bölge uzmanları SSCB'nin yeniden ortaya çıkması şeklinde yorumluyor.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Avrasya Ekonomi Birliği'nin kurulduğuna dair anlaşma imzaladı. Anlaşma, 1 Ocak 2015 tarihinden başlayarak yürürlüğe girecek.

Uzmanlar Avrasya Birliği projesinin Rusya merkezli dördüncü proje olduğuna dair hatırlatmada bulundu. Daha önce de BDT, YevrAzEs, Gümrük Birliği gibi birleşme çabalarının yanı sıra Kolektif Güvenlik ve İşbirliği (birliğe bağlı KSOR gibi askeri taarruz birlikleri) de kurulmuştu.

Hükümet temsilcileri Avrasya Birliği projesinin sadece ekonomik işbirliği ve ortak ticari bölgeler gibi projeleri ihtiva ettiğini öne sürse de önümüzdeki yıllar içerisinde ittifakın siyasi ortaklığa da dönüşebileceği üzerinde duruluyor.

Projenin SSCB’nin yeniden kurulma çabası olmadığının altını çizen Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Samit Ordabayev’in ortak vatandaşlık, dış politika, meclislerarası işbirliği, vize rejiminin düzenlenmesi, sınırların ortak muhafazası ve diğer konuların bulunmadığına dikkat çekti.

Ancak buna rağmen bölge analistler SSCB hayaletinin Rusya merkezli her projede olduğu gibi Avrasya Ekonomi Birliği etrafında da dolaşmaya devam edeceğinin altını çizdi. Nitekim imzalama töreninden kısa bir süre sonra eski SSCB ülkelerinden Kırgızistan ve Ermenistan da üyelik başvurusunda bulunacakların açıkladı.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?