Avrasya Birliği'nden vizesiz dolaşım fikri

Avrasya Ekonomik Birliği'ni oluşturan Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın kendileri arasında vizesi geçiş uygulamasını deveye sokabilecekleri belirtiliyor

Avrasya Birliği'nden vizesiz dolaşım fikri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrasya Ekonomik Birliği, üye ülkeler arasında vizesiz dolaşım bölgesi oluşturma adımı atmaya hazırlanıyor.

Yakın gelecekte Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu Avrasya Ekonomik Birliği içinde tek bir vize alanın meydana gelmesinin birliğin pekiştirilmesinde bir sonraki adım olabileceği ifade ediliyor. Londra'daki Rusya Büyükelçiliği'nde 12 Kasım'da RIA Novosti ajansına konuşan Avrasya Ekonomik Komisyonu Entegrasyon ve Makroekonomi Bakanı Tatiana Brüt konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

"Brüt açıklamalarında, "Avrasya Birliği içinde tek bir vize alanının meydana gelmesi şu an gündemde yok. Ama bu yakın gelecekte gerçekleşebilir bir projedir" ifadelerini kullandı.

Rusya, Belarus ve Kazakistan’dan oluşan Avrasya Birliği projesi 1 Ocak 2015 hayata geçecek. Birlik anlaşması 29 Mayıs 2014 Astana'da imzalanmıştı. Birlik anlaşmasının yürürlüğe girmesi bu üç devletin iç ticaret ve ekonomik ilişkiler konusunda işbirliğine gitmesi ve bu işbirliğinin geliştirilmesi bekleniyor.

Böylece Rusya, Belarus ve Kazakistan Gümrük Birliği ve Ortak Ekonomik Alan entegrasyonundan sonra yeni bir birleşme alanına girecekler. Tatiana Brüt aynı zamanda Rusya ve Belarus devletleri arasında sınır kontrol kapılarının bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 17:23
banner53
YORUM EKLE

banner39