banner15

Avrupa Konseyi'nden Ermenistan'a 'geri çekil' çağrısı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısında Ermenistan-Azerbaycan sınırında meydana gelen çatışmaların ardından Azerbaycan'ın tek taraflı ateşkes ilanından memnuniyet duyduklarını söylerken Ermenistan'a da BM kararlarına uygun geri çekilmeleri çağrısında bulundu

Avrupa Konseyi'nden Ermenistan'a 'geri çekil' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt, Ermeni birliklerinin işgal altındaki Azeri topraklarından BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Agramunt, yaptığı yazılı açıklamada, Yukarı Karabağ'daki şiddet olaylarından ve insanların hayatlarını kaybetmesinden derin endişe ve büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Taraflara derhal ateşkese saygı göstermeleri ve barışçıl çözüm için müzakerelere başlamaları çağrısı yapıyorum.” ifadesini kullandı.

Azerbaycan ve Ermenistan'ın 2001 yılında Avrupa Konseyine üye olurken Yukarı Karabağ sorunun barışçıl bir şekilde çözümü için çaba göstereceklerini yolunda taahhütte bulunduğunu kaydeden Agramunt, iki hükümete de şiddetten uzak durmaları çağrısı yaparken, Azerbaycan'ın tek taraflı ilan ettiği duyurulan ateşkes haberini memnunlukla karşıladığı bildirdi.

Agramunt, açıklamasında, “BM Güvenlik Konseyi kararına uygun olarak Ermeni birliklerinin işgal altındaki Azeri topraklarından geri çekilmeleri çağrısını yapıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ, 1991'de Ermenistan tarafından işgal edilmiş ve 1994'te yapılan ateşkes anlaşması çıkan gerginlikler sonucu bozulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 12:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48