Avustralya da Endonezya'yı izlemeye almış

Snowden'ın sızdırdığı belgelere göre, Avustralya Endonezya devlet başkanını izlemeye almış. Belgelerde, ABD'nin de Avustralya elçiliği üzerinden aynı faaliyetleri gerçekleştirdiği belirtiliyor

Avustralya da Endonezya'yı izlemeye almış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya istihbarat servisinin, Endonezya devlet başkanı ile hükümet üyelerini izlemeye aldığı ortaya çıktı.

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler bu pazartesi Avustralya basınında geniş yer aldı. Bu belgelerde Avustralyalı ajanların Endonezya devlet başkanını dinlemeye çalıştığı belirtiliyor. Belgelerde, ayrıca casusların devlet başkanının eşini ve önde gelen bakanları da izlemeye aldığı yazıyor.

Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yughoyono'nun ailesi ile özel görüşmelerinin Avustralya Sinyal Savunma İdaresi (DSD) tarafından elektronik takibe alındığı iddia edildi.

ABD DE AVUSTRALYA'NIN CAKARTA BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KULLANMIŞ

Gurdian Avustralya bu kapsamda 2009 yılına ait çok gizli bir belge yayınladı. Snowden'ın sızdırdığı belgede, ABD'nin Endonezya'daki Avustralya büyükelçiliğini bu tür casusluk faaliyetlerini sürdürmek için bir üs olarak kullandığı belirtiliyor.

Sızdırılan son belgelerin birinde, Endonezya yönetiminin resmi belgeleri ve telefon görüşme detaylarını içeren bir slayt dosyası yer aldığı belirtiliyor. Slaytlardan birinde Avustralya Sinyal Savunma İdaresi (DSD)'nin Endonezya devlet başkanını, bilinmeyen bir Tayland numarası aracılığı ile dinlemeye çalıştıkları iddia ediliyor.

Bir başka slaytta Ağustos 2009'da 15 gün boyunca, Yudhoyono'nun telefonundan bilgilerin nasıl çalındığı ve telefon görüşmelerinin nasıl kaydedildiği yer alıyor.

AVUSTRALYA'DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Avustralya Dışişleri sözcülüğünden yapılan açıklamada; çalışmaların önceki Avustralya hükümetinin icraatı olduğu ayrıca istihbarat faailyetleri hakkında yorum yapılmayacağı belirtildi.

Aynı zamanda Endonezya başkanlık sarayı da bu konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Snowden'ın daha önce sızdırdığı belgelerde Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın Almanya Şansölyesi Angela Merkel de dahil olmak üzere birçok mütteifiğini dinlediği ve istihbarat topladığı ortaya çıkmıştı.

Endonezya Avustralya'nın Asya'daki en yakın komşusu ve önemli bir stratejik müttefiğidir. İki ülke arasındaki ilişkilerin Avustralya'nın yeni muhafazakar Başbakanı Tony Abbott göreve geldiğinden beri zaten sallantıya girdiği belirtilirken Avustralya geçtiğimiz Eylül ayında Endonezya tarafından gelen sığınmacıları geri çevirmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 17:26
banner53
YORUM EKLE

banner39