banner39

Azerbayca'da gerginlik tırmanıyor

Azerbaycan'ın Guba Bölgesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen halk hareketinden sonra valinin görevden alınmasına rağmen halka yönelik gözaltılar devam ediyor

Asya 12.03.2012, 13:45 12.03.2012, 13:45
Azerbayca'da gerginlik tırmanıyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan'ın Guba bölgesinde yaşanan isyan girişimi sonucunda bölge valisinin görevden alınmasına rağmen baskılar devam ediyor. Yer yer gösterilerin devam ettiği bölgede halk, Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov'un da cezalandırılmasını talep ediyor.

Bölgeden gelen haberlere göre Mart ayının ilk haftası içerisinde altı bölge vatandaşı daha yakalandı ve savcılık yetkilileri tarafından sorgulanmaya başladı. Savcılık önünde toplanan tutukluların akrabaları serbest bırakılmasını talep etti. Ancak emniyet yetkilileri tutukluların isyan içerisinde yer aldıklarını ve bu sırada devlete maddi zarar verdiklerini öne sürerek soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Bölge halkının ifadesine göre eski vali Rauf Haibov bölgeye Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov'un desteği ile gönderilmişti ve yaşananlardan ulaştırma bakanının da sorumlu tutulması gerekiyor. Yaşanan gelişmeler hakkında açıklama yapan milletvekili Yevda Abramov tutuklanan insanların yargılanmaya başlandığını ve onların hakkında nihai kararın henüz verilmediğini ifade etti. Bölge uzmanları Guba vatandaşları üzerinde baskının daha da artabileceğine ve gözaltıların devam edeceğine dair uyarılarda bulunuyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?