Azerbaycan-İran gerilimi bölgenin zararına

İki ülke arasında dinmeyen gerginlik basında tartışılmaya devam ediyor, uzmanlar "dış güçlerin" gerilimdeki etkisine dikkat çekiyor

Azerbaycan-İran gerilimi bölgenin zararına

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan Milli Güvenlik bakanlığının, İran istihbarat birimleriyle bağlantılı olduğunu iddia ettiği bazı kişileri Azerbaycan’da terör saldırısı planlama suçlamasıyla gözaltına almasının ardından iki ülke arasında gerginlik sürüyor. Savunma bakanı Sefer Ebiyev’in İran ziyareti sırasında gündeme taşınan sıcak mesajlar yerini tekrar soğuk havaya bıraktı.

Rus gazetesi Pravda’ya yaşanan gelişmeleri değerlendiren Rusya İslam Konseyi başkanı Haydar Cemal İran ile ilişkilerin gerilmesinin Azerbaycan’ın çıkarlarına uygun olmadığını belirtti. Onun sözlerine göre İran’ın müttefik olarak gördüğü Ermenistan’a desteğini artırması durumunda Karabağ topraklarının işgalden kurtarılması daha da zor olacak.

Bunun yanı sıra Bakü yetkililerinin İran içerisindeki Güney Azerbaycan bölgesinin bağımsızlığı konusunun da gündeme taşınmasının Washington’un isteği ile olduğunu altını çizerek “Büyük Azerbaycan” düşüncesinin Azeri yöneticiler tarafından da istenmediğini iddia etti. Haydar Cemal Azerbaycan’ın birleşmesi durumunda mevcut rejimin devam etmesinin imkansız olduğunu ve bunun Bakü yetkilileri tarafından da bilindiğini belirtti.

Bölge uzmanı Stanislav Tarasov da Azerbaycan İran geriliminin perde arkasında bölge dışındaki üçüncü ülkelerin olduğunu öne sürdü. Tarasov savunma bakanı Ebiyev’in İran ziyaretinin yanı sıra Nahçivan’da düzenlenen Türkiye-İran-Azerbaycan dışişleri bakanlarının görüşmesinden sonra ortamın tekrar gerilmesinden Tahran yönetiminin rahatsız olduğunu savundu. Onun sözlerine göre İran Azerbaycan ile İsrail arasındaki askeri teknolojik iş birliğinin ve NATO üyeliği konusundaki gelişmelerden rahatsızlık duyuyor. İlham Aliyev’in NATO yetkilileri ile görüşmelerinden sonra Azeri yetkililer ABD’de düzenlenecek NATO zirvesine davet edilmişti.

Tarasov Azerbaycan -İran ilişkilerinin gerilmesinin Bakü- Ankara -Tahran hattında çatlaklar oluşturacağını ve bu durumun bölgenin geleceği açısından tehlikeli olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 14:59
banner53
YORUM EKLE

banner39