banner39

Azerbaycan'da Aksakallar Meclis başkanı gözaltına alındı

Azerbaycan'da başlatılan yeni bir operasyonda terör ve sabotaj şüphesiyle Nardaran Aksakallar Meclisi başkanı polis tarafından gözaltına alındı

Asya 08.01.2016, 14:15 08.01.2016, 14:15
Azerbaycan'da Aksakallar Meclis başkanı gözaltına alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan’ın Nardaran ilçesi Bakü mahallesi Aksakalları Meclisi başkanı Natig Karimov’un ihanet suçlamasıyla gözaltına alındığı bildirildi..

Trend haber ajansından alınan habere göre, Karimov, 7 Ocak tarihinde başlatılan bir operasyondan sonra gözaltına alındı. Karimov, geçen yıl 26 Kasım tarihinde Azeri polisi tarafından Nardaran’da dini örgüt üyeleri ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarla ilgili olay nedeninden tutuklanmış ve polis sorgulamasından sonra serbest bırakılmıştı.

Nardaran’daki bu olayda “Müslüman birliği" dini örgütün beş üyesi ve iki polis öldürülmüştü. Grubun lideri Taleh Bagirov ve bazı üyeleri gözaltına alınmıştı.

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi açıklamasında " Natig Kerimov’un Sabunçu yabancı istihbarat teşkilatlarıyla gizlice işbirliği yaptığı, uzun bir süre onların emirlerini yerine getirdiği ve yabancı ülkelerin yararına casusluk yürüttüğü” bildirildi.

Bakü mahallesi Aksakalları Meclisi başkanının oğlu Kamran Kerimov "Kafkas uzel" ajansına babasının çocukluktan beri beyin felci hastası olduğunu, yürümekte zorluk çektiğini, ancak avukat tutmak istemediğini, kendi haklarını kendi savunacağını söylediğini” bildirdi.

Azeri medyasına göre, Natig Kerimov muhalefetteki Azerbaycan Demokratik Güçleri Ulusal Konseyinin üyesi ve medya ile yakın ilişkiler içinde.

7 Ocakta Azeri polisinin Nardaran’da yeni bir operasyon yaptığı bildirildi. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı'na göre, "Müslüman birlik" üyeleri ülkede terör ve sabotaj eylemleri hazırlığı içinde.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?