Azerbaycan'da tutuklanan Şii lidere işkence iddiası

Azerbaycan’da tutuklu Şii lider Taleh Bagirzade'nin avukatı müvekkiline karşı işkence yapıldığını söyledi

Asya 08.01.2016, 14:35 08.01.2016, 14:49
Azerbaycan'da tutuklanan Şii lidere işkence iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan’da tutuklu bulunan "Müslüman birliği" örgütü lideri Taleh Bagirzade’nin işkence ve hak ihlali şikayetlerini ele alacak mahkeme duruşmasının 14 Ocak'ta yapılacağı bildirildi.

Bagirzade’nin avukatı, müvekkiline polis tarafından itirafta bulunması ve başkalarına iftira atması için işkence yapıldığını ancak müvekkilinin bunu kabul etmediğini söyledi.

Kafkas Uzel ajansı "Müslüman birlik" hareketi lideri ve Şii ilahiyatçısı Taleh Bagirzade ile birlikte diğer üyelerinin 26 Kasım'da düzenlenen bir operasyonla Nardaran'da tutuklandığını ve operasyon sırasında çıkan çatışmada harekete bağlı 5 kişinin ve iki polisin öldürüldüğünü açıklamıştı.

18 Aralıkta Taleh Bagirzade’nin avukatı Cavad Cavadov tutuklu müvekkilinin haklarının ihlal edildiğini açıklamıştı. Cavad Cavadov konu ile ilgili Azerbaycan Başsavcılığına bir itiraz mektubu yazmış ve mektubu medyada paylaşmıştı.

Avukat Cavad Cavadov Taleh Bagirzade’nin dini tutuklular için ayrılan özel tutuklama yerinde değil, polis merkezinde tutulduğunu bildirmiş ve müvekkiline yakınları ile görüşme izni verilmediğini, bunun nedenin ona yapılan işkence olduğunu bildirmişti.

Avukatın bu girişimlerinden sonra Taleh Bagirzade ile avukatının kısa bir görüşme yapmasına izin verilmişti.

Kafkas Uzel ajansına konuşan Avukat Cavad Cavadov, "29 Aralık'ta beni özel Organize Suçlarla Mücadele bölümüne davet ettiler. Ben müvekkilim ile yalnız görüşemedim, onunla kısa konuşma yapa bildim. O şiddetli işkenceye maruz bırakılmış ve burnunu kırmışlar. Taleh Bagirzade bana ondan kendisine yönetilen suçları itiraf etmelerini ve başkalara iftira atmasını talep ettiklerini söyledi. Ancak o kendisinin suçsuz olduğunu ve kimseye karşı yalan tanıklık etmediğini bildirdi” dedi. 

Konu ile ilgili Azerbaycan İçişleri Bakanlığı temsilcileri ile bağlantı kurulamadığı ve Taleh Bagirzade davasını araştıran Ağır Ceza Başsavcılığından da soruşturma ile ilgili yorum alınamadığu belirtildi.   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?