Azerbaycan'daki baskı HRW raporuna girdi

Azerbaycan'da hükümetin sert politikası İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından 'görülmemiş' tanımlamasıyla rapor edildi

Azerbaycan'daki baskı HRW raporuna girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslar arası insan hakları örgütü (HRW) 2015 yılında Azerbaycan'daki yönetimin baskılarını 'görülmemiş' olarak nitelendirdi.

HRW yıllık raporunda, "Azerbaycan'da 2015 yıl sivil toplum örgütleri ve medyaya karşı görülmemiş baskılar yılı oldu ve bu baskıları uluslararası toplumun ciddi girişimleri ile durdurmak mümkün" denildi.

Kafkas Uzel ajansından alınan bilgiye göre, sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve avukatların ülkedeki siyasi tutuklular listesini hazırlamak için oluşturdukları çalışma grubu, şu anda Azerbaycan'da 93 siyasi tutuklu bulunduğunu açıkladı.

HRW raporunda, "Azerbaycan'da adaletsiz mahkeme kararlarıyla ülkenin tanınan insan hakları savunucuları, siyasi aktivistler ve gazeteciler uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı” denildi.

Şu anda tutuklu bulunanlar arasında Hukuk Eğitimi Derneği başkanı İntikam Aliyev, Barış ve Demokrasi Enstitüsü temsilcileri Leyla ve Arif Yunusov, Demokrasi Sanatı grubu koordinatörü Resul Caferov, Seçim İzleme ve Demokrasi Eğitimi Merkezi başkanı Anar Memmedli, gazeteci Hatice İsmailova, Azadlig gazetesi yazı işleri müdürü Seymour Hazi, genç muhalefet aktivistleri Siraj ve Faraj Kerimli, Murad Adilov bulunuyor.

Bunların yanı sıra şu anda birçok aktivist ve gazeteci hükümetin baskısı ve tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor. HRW raporuna göre, tehdit içindeki bir çok kişi ülkeyi terk etti, bazılarına ise yurt dışına çıkma yasağı getirildi.

Azerbaycan hükümeti, insan hakları denetimi yapan uluslararası gözlemciler ve yabancı gazetecilerin ülkeye girmesini izin vermiyor.

HRW Güney Kafkasya direktörü Giorgi Gogia'nın "Azerbaycan'da hükümetin bu tür baskıları ülke bağımsızlığı tarihinde görülmemiş şekil aldı" açıklaması HRW raporuna eklendi.

Azerbaycan muhalefeti, Zagatala ilçesinde hükümete karşı protesto gösterisine hazırlanan Yukarı Tala köyünün iki sakinin tutuklanarak idari ceza verildiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 17:43
banner53
YORUM EKLE

banner39