banner15

Azerbaycan'dan ABD'ye nota

Azerbaycan, işgal altındaki Yukarı Karabağ "Parlamento Başkanı" Aşot Gülyan'ın Amerikan Kongresi'ni ziyaret nedeniyle ABD'ye protesto notası verdi.

Azerbaycan'dan ABD'ye nota

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye bir protesto notası vererek, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'ın "Parlamento Başkanı" Aşot Gülyan'ın Amerikan Kongresi'nde temaslarda bulunmasınınn "ciddi düzeyde" rahatsızlık uyandırdığını bildirdi.

Bakanlık sözcüsü Elhan Poluhov, Azerbaycan'ın resmi haber ajansı Azertac'a yaptığı açıklamada, "Gülyan'ın ABD Kongresi'nde temaslarda bulunmasının Azerbaycan için ciddi düzeyde rahatsızlık verici olduğunu, ABD'nin Bakü Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Adam Sterling'in Bakanlığa çağrılarak konuya ilişkin protesto notası verldiğini söyledi.

Poluhov, Azerbaycan'ın böyle bir durumu esefle karşıladığı ve şiddetle protesto ettiğinin Sterling'e iletildiğini kaydetti.

Protesto notasında, ABD'nin, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözümünde arabuluculuk üstlenen AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlığını da üstlendiğine işaret edilerek, bu tür ziyaretlerin ikili ilişkileri gölgeleyebileceği vurgulandı.

ABD Büyükelçiliği'nden daha sonra yapılan açıklamada, "Aşot Gulyan'ın ABD ziyaretini Ermenistan vatandaşı olarak gerçekleştirdiği ve bu ziyaret sırasında resmi bir görüşme yapmadığı" kaydedildi. Açıklamada, ABD'nin Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tanıdığı da belirtildi. 
 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 06:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48