Azerbaycan'dan Minsk grubuna uyarı

Azeri Dışişleri Bakanlığı, AGİT Minsk Grubunun müzakere sürecinde bir tekelci olarak hareket edemeyeceğini söyledi

Azerbaycan'dan Minsk grubuna uyarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı basın servisi sözcüsü Hikmet Hacıyev, AGİT Minsk Grubunun Dağlık Karabağ sorununda müzakere sürecinin bir tekelcisi olarak hareket edemeyeceğini söyledi.

Trend ajansına konuşan Hacıyev, yaptığı açıklamada Azerbaycan tarafının AGİT Minsk Grubu'nun 22 Ocak tarihinde konu ile ilgili yaptığı açıklamadan memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, daha önce Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarının durumu ile ilgili Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından hazırlanan rapora AGİT Minsk Grubunun tutumu konusunda görüşlerini bildirmişti dedi.

AGİT Minsk Grubu eş başkanları halen BM Güvenlik Konseyi tarafından kendilerine verilen görevi yerine getirmedi ve 20 yılı aşkın Dağlık Karabağ sorununu müzakerelerinde herhangi bir sonuca varamadı.

Hacıyev, "Anlaşmazlık ortamında Ermenistan, Azerbaycan topraklarını askeri işgale devam ediyor ve Azeri mültecilerin kendi evlerine geri dönüşü halen mümkün olmuyor. Tüm bunların sebebi AGİT Minsk grubunun Ermenistan tarafından Azerbaycan topraklarının devam eden işgaline karşı bir uzlaşıcı tutumudur. Bundan dolayı AGİT Minsk Grubu müzakere sürecinde bir tekelci olarak hareket edemez" dedi.

Hacıyev, AGİT Minsk grubunun, Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerin özgür bırakılmasında BM Güvenlik Konseyinin dört kararını ve diğer uluslararası kuruluşların belgelerini esas alması gerektiğini söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ülkesinin uluslararası hukuk normları çerçevesinde Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgalini sonlandırmak için tüm uluslararası kuruluşların katkısına değer verdiğini bildirerek, Azerbaycan'ın tüm uluslararası kuruluşlarda bu yöndeki faaliyetlerine devam edeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 16:05
banner53
YORUM EKLE

banner39