Azeri muhalifler siyasi reform istiyor

Bakü'de toplanan Azeri muhalifleri ekonomik krizi aşabilmek için birlik ve reform taleplerini dile getirdi

Azeri muhalifler siyasi reform istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan'da siyasi muhalefet ülkedeki krizin aşılmasında siyasi reformlara öncelik verilmesini talep etti.

Muhalif politikacıların katılımıyla Bakü'de yapılan toplantıda Azerbaycan’daki ekonomik krizin sadece petrol fiyatlarının çöküşüne bağlı olmadığı, bunun nedenlerin birinin ülkenin kötü yönetilmesi olduğu, bundan dolayı ekonomik reformların yanında siyasi reformların da gündeme getirilmesi vurgulandı.

24 Ocakta Azerbaycan Demokrat Partisi (DPA) genel merkezinde düzenlenen "Ülke ekonomisinde kriz durumu ve ondan çıkış yolu" adlı toplantıya 12 muhalefet partilerinin ve bazı sivil kuruluşlarının yaklaşık 200 temsilcisi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Halk Partisi Başkanı ve Azerbaycan eski Başbakanı Penah Hüseyn "Azerbaycan derin bir ekonomik kriz batağındadır. Geçtiğimiz yıl ulusal para iki kez devalüasyona tabi tutuldu ve dolar karşısında iki kez değer kaybetti. Bu fiyatların yükselmesine, iş yerlerinin kapanmasına, işsizliğe, insanlarımızın bankalardaki kredi borcunun artmasına neden oldu”, dedi.

MUHALİFLERE BİRLİK ÇAĞRISI

Hüseyn, bu " hükümetin beceriksiz politikalarının, yolsuzluk ve rüşvetin, ülke ekonomisinde tekellerin egemenliğinin bir sonucudur" dedi. Penah Hüseyn muhalefeti birlik olmaya, krize karşı önerileri hazırlamaya ve hükümetten ülkedeki sorunları çözmeyi talep etmeye davet etti.

Ulusal Kongresi Partisi'nin başkanı ve Azerbaycan eski Başsavcısı İhtiyar Şirin’e göre, petrol fiyatlarındaki çöküş sonucunun trajik olmasında ülkenin hidrokarbonlar satışından elde ettiği gelirlerin yurtdışına götürülmesi önemli rol oynadı.

Demokrat Parti lideri Sardar Jalaloglu ise krizde petrol fiyatlarında düşüşün payı yüzde 10, kalan yüzde 90 ise ülkenin kötü yönetilmesi sonucu olduğunu savundu.

Sardar Jalaloglu, "Genel olarak, mevcut kriz sadece ekonomik değil, bir sistem krizdir. Bu ekonomik, sosyal ve yönetim krizidir. Bu krize neden olan hükümetin onu ortadan kaldırması mümkün değildir. Bugün tehlikede olan sadece hükümetin değil, ülkenin de kaderidir” dedi. Jalaloglu, bu durumdan çıkış yolunun temel hukuki, siyasi ve ekonomik reformları yapmakla mümkün olacağını söyledi.

Azeri muhalifler, ülkede iyi yönetimin oluşturulması için erklerin bağımsızlığının, yani yargı ve yasamanın yürütmeden özgür olması gerektiğinde hemfikir olduklarını bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 17:20
banner53
YORUM EKLE

banner39