banner39

Azzam'ın oğlu: Babam şehadeti bekliyor

Bangladeş Cemaat-i islami Hareketi'nin kurucularından Gulam Azzam'ın oğlu Selman Azzam, idamla yargılanan babasının şehadeti beklediğini söyledi

Asya 02.04.2013, 11:24 02.04.2013, 11:26
Azzam'ın oğlu: Babam şehadeti bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bangladeş Cemaat-i İslami Hareketi'nin kurucularından Gulam Azzam'ın oğlu Selman Azzam,  Bangladeş'teki siyasi krizle ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Gazete'nin haberine göre, Selman Azzam, 90 yaşını aştığı halde idamla yargılanan babasının fiziken zor durumda olsa da ruhen çok güçlü olduğunu söyleyerek, "O, bu durumda şehit olmak istiyor. Biz de babamızın imtihanını en iyi şekilde verip şehit olarak Rabbine gitmesini arzuluyoruz" dedi.

Londra'da yaşamak zorunda kalan ve babası ile en son yüz yüze 6 yıl önce görüşebildiğini söyleyen Selman Azzam, "Birçok sıkıntımız vardı, babam İngiltere'de kalmamı istedi. Bangladeş'te güvenlik sorunu çok yüksek, ben de şu anda ülkeye girersem tutuklanıp idamla yargılanabilirim. Babam ise son telefon görüşmemizi ise geçen yıl Ocak ayında yapmıştım" şeklinde konuştu.

Babasının idamla yargılandığı davanın bir hukuk meselesi olmadığını söyleyen Selman Azzam, "Bu bir hukuk davası değildir. Bu bir kan davasıdır. İntikam amaçlı bir iştir ama babama yönelik tek ciddi suçlama da yoktur. Bunu bütün dünya görebiliyor, kendileri de biliyor, halk da biliyor" diye konuştu. Selman Azzam, babası ve arkadaşları hakkında atılan iftira ve suçlamalara ise sadece kendisinin değil Bangladeş hükümetine yakın isimlerin dahi inanmadığını ifade etti.

Babası aleyhine 61 tane davanın açıldığını söyleyen Selman Azzam, tek suçlamanın ise babasının 40 yıl önce yaptığı konuşmalara dayandırıldığını belirtti. Babasının "Pakistan'dan ayrılmayalım" şeklindeki konuşmasının suç olarak gösterildiğini söyleyen Selman Azzam, "Bu bir suç mudur? Suçsa idam gerektirecek bir suç mudur?" şeklinde konuştu.

Babasının çok güçlü bir ruh haline sahip olduğunu söyleyen Azzam; "O inanmış bir adam. Ölümden asla korkmuyor. Allah ona şehadeti nasip ederse biz bundan memnuniyet duyarız ancak. O bu durumda şehit olmak istiyor. Biz de babamızın imtihanını en iyi şekilde verip şehit olarak Rabbine gitmesini arzuluyoruz. Biz ona güç veremiyoruz, o bize güç veriyoruz" dedi.

Bangladeş'te işlerin çok kötü olduğunu söyleyen Azzam; "Dün de 25 kardeşimiz şehit düştü. Gençlik Kolları Genel Başkanımız da tutuklandı. Allah zalimlere fırsat vermesin inşallah" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?