Babür Camii planlı olarak yıkılmış!

Hindistan'da 1992 yılında Hintli protestocu grup tarafından yerle bir edilen tarihi Babür Camii'nin rastgele bir protesto sırasında değil, planlı olarak yıkıldığı, olayların daha öncesinden planlandığı ortaya çıktı

Babür Camii planlı olarak yıkılmış!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan'ın Uttar-Pradeş eyaletindeki Ayota kentinde bulunan ve 1992 yılının 5 Aralık gününde yüzlerce Hintli protestocu tarafından yıkılan tarihi Babür Camii'nin planlanarak yıkıldığı ortaya çıktı. 

Caminin yıkılmasıyla ilgili bugün gün yüzüne çıkan bazı raporlar ve kayıtlar, cami ve çevresinde çıkan olayların kasıtlı olarak çıkarıldığını ve camiyi yıkmayı amaçladığını ortaya koyuyor.

Hindistan'da faaliyet gösteren Cobrapost isimli bir yayıncı kuruluş tarafından yapılan araştırmada, Hindistanlı Ram Janambumi adlı grubun olayları çok daha önceden planladığı ve planlanan olayların neticesinde camiyi yıkmayı hedefledikleri ifade ediliyor.

Araştırmada yer alan bilgilere göre, dönemin Hindistan yönetiminin de cami yıkma planlarından haberi vardı. Raporda, Babür Camii etrafında olay çıkaracak Hindistanlı protestocular aylar öncesinden eğitildiği ve halkı galeyana getirmek için hareket etmeyi hedefledikleri belirtiliyor. Protestocu grubun öncelikle cami etrafında olay çıkarmayı, daha sonra olaylar sırasında polisi provake ederek birkaç protestocunun öldürülmesini planladıkları ifade ediliyor. 

Protestocular polis tarafından öldürüldükten sonra da, buna tepki veriyor gibi görünerek camiyi yıkmayı hedefledikleri rapordaki kayıtlarda yer alıyor. 1992 yılının aralık ayında da olaylar aynen bu şekilde gerçekleşmiş ve Hintli protestocular 430 yıllık Babür Camii'ni yıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 14:47
banner53
YORUM EKLE

banner39