banner15

Babür Mescidi kararı açıklanacak

İtirazları reddeden Yüksek Mahkeme, fanatik Hindular'ın yıktığı mescidin arazisi ile ilgili kararı Perşembe günü açıklayacak

Babür Mescidi kararı açıklanacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan Yüksek Mahkemesi Babri Mescit (Babür Mescidi) arazisinin Hindulara mı yoksa Müslümanlara mı verileceği kararının açıklanmasının ertelenmesi için yapılan itirazları reddetti. Karar 30 Eylül Perşembe günü açıklanacak.

1992 yılında ayaklanan Hindular tarafından yıkılan 16. yüzyıla ait Babri Mescit (Babür Mescidi) arazisi Hindularca işgal edilmiş ve tarihi cami yıkılarak yerine Hindu tanrısı Ram tapınağı yapılmak istenmişti. Provakasyonun ardından çıkan çatışmalarda çoğunluğu Müslüman 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

1947 yılında Hindistan ile Pakistan'ın ayrılmasından sonraki en büyük Hindu Müslüman çatışmasına sebep olan olaylarda halkı provoke ettiğine inanılan Hindu Milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi lideri ve bir dönem Hindistan'ın İçişleri Bakanlığını da yapan Lal Krishna Advani de gözaltına alınmıştı.

18 yıldır kimsenin girmesine izin verilmeyen arazi bir çok hükümetin en büyük sorunu olmuş, sorunun çözülmesini isteyen Hindu ve Müslüman seçmenlerce hükümetler hedef alınmıştı.

Yüksek Mahkemenin vereceği karar ile yaklaşık 150 yıldır tartışma konusu olan arazinin Müslümanlara verilmesi durumunda yıkılan caminin yerine yenisi yapılacak. Hindulara verilmesi durumunda burada doğduğuna inanılan Hindu tanrısı Ram için tapınak inşa edilecek.

İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları öncesinde açıklanacak kararın ülkede tansiyonu yeniden yükseltebileceği iddia ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 14:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48