banner15

Bağdat bombalarla sarsıldı

Bağdat'ta meydana gelen bombalı saldırılarda onlarca ikiş öldü, yüzün üstünde kişi yaralandı.

Bağdat bombalarla sarsıldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü araçlarla gerçekleştirilen eşzamanlı iki saldırıda en az 18 kişinin öldüğü açıklandı. Saldırılar yeniden tırmanmaya başladı. Iraklı yetkililere göre, başkentin kuzeyinde yer alan El-Bunuk semtindeki ilk patlamayı, kentin kuzeyindeki Mansur mahallesinde meydana gelen ikinci bir patlama izledi.

AFP haber ajansı, polis ve içişleri bakanlığı yetkililerine dayanarak saldırılarda en az 100 kişinin de yaralandığını duyurdu. Mansur'daki patlama bir cep telefonu şirketinin önünde meydana geldi. Ama hedefin burası olup olmadığı belli değil. Patlamanın meydana geldiği yerin yakınlarında bazı ünlü lokantalar ve bir kontrol noktası da var.

Hükümet tarafından açıklanan verilere göre, Temmuz ve Ağustos, 2008'den bu yana saldırıların en yoğun olduğu aylar olarak kayıtlara geçti.

Mart ayında yapılan seçimlerin ardından ülkede hala hükümet kurulabilmiş değil. Gözlemciler, iktidar boşluğunun şiddeti daha artırabileceğine dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri, geçen ay Irak'taki muharip birliklerini tamamen çekmişti. Ülkede kalan 50 bine yakın askerin Irak ordusuna destek vereceği söyleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35