banner39

Bakü'den AP raporuna tepki

Azerbaycan, AP'nin ülkeyi toplantı ve miting özgürlüklerinin kısıtlanması konularında eleştiren AP'ye tepki gösterdi

Asya 25.05.2012, 15:26 25.05.2012, 15:26
Bakü'den AP raporuna tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosunun(AP) Azerbaycan'da insan hakları ile ilgili önceki gün aldığı karara Bakü sert tepki geldi.

Konuyla ilgili basına açıklamalarda bulunan Azerbaycan Dış işleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev, konunun tam araştırılmadan ve genel kurulda yeterince milletvekili bulunmadan alındığını söyledi. Abdullayev ülkede yaşanan her hadiseye siyasi çerçeveden bakmanın yanlış kararlar alınmasına sebep olacağını ifade etti. Azeri sözcü, bu ve benzeri hadiselerin AP gibi büyük kurumların güvenilirliğini ve şeffaflığını tehlikeye attığını belirtti.

Son zamanlarda Avrupa medyasında ülkesi aleyhinde karalama kampanyaları yürütüldüğüne dikkat çeken Abdullayev, AP'nin aldığı bu son kararın da bu kampanyanın planlanmış devamı şeklinde değerlendirdiklerini söyledi. Abdullayev '' Biz bağımsız bir ülkeyiz. Bizim ülkemizi nasıl yöneteceğimiz konusunda kimsenin aklına ihtiyacımız yok. AP'nin aldığı kararda hakkımızda geçen ifadeler ithamlar absürttür ve kabul edilemez'' dedi.

AP önceki gün yaptığı genel kurulda Azerbaycan'ı ülkede insan hakları konusundaki eksiklikler, toplantı ve miting özgürlüklerinin kısıtlanması konularında eleştirel bir kararı oy birliği ile almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?