banner39

Bali saldırganı Filipinler'de öldürüldü

Bali'de 2002 yılında bir kulübe düzenlenen saldırıyı gerçekleştirmekle suçlanan Mervan kod adlı Zülkif Bin Hir Filipinler'deki bir operasyonda öldürüldü

Asya 05.02.2015, 13:03 05.02.2015, 13:06
Bali saldırganı Filipinler'de öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Endonezya Bali’de bir gece kulübünün bombalanması sonucu 200’den fazla kişinin ölümünden sorumlu tutulan Zülkif Bin Hir’in Filipinler’de düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğü bildirildi.

Güneydoğu Asya'da faaliyet gösteren silahlı bir grubun önde gelen isimlerinden olan Zülkif Mervan adıyla da biliniyor ve 2002’den beri aranıyordu. Filipinler’deki operasyonda öldürülen bir kişiye ait cesedin DNA testi sonucu Zülkif’e ait olduğu belirlendi. Operasyonun hedefinde de Mervan’ın bulunduğu belirtiliyor.

Mervan’ın DNA örneğinin FBI kayıtlarında bulunduğu ve FBI laboratuarlarında yapılan testlerde örneklerin uyuştuğu açıklandı. FBI Los Angeles müdür muavini David Bowdich AFP'ye yaptığı açıklamada DNA incelemelerinde sonuçların kimlik tanımlama için yeterli olmamasına rağmen Mervan'dan gelen biyolojik örneklerin desteklendiğini söyledi. Detaylı incelemelerin yürütüleceğini de ekledi.

Filipinler polis şefi Leonardo Espina ise hükümetin konu hakkında ileriki zamanlarda bir açıklama yapacağını söyledi. Zulkif'in ölümünün kesinleşmesinin polislere yapılan saldırılardan dolayı sert eleştirilere maruz kalan ülke başbakanı Benigno Aquin'in lehine olacağı ifade ediliyor.

Filipinler’de yıllardır Müslüman gruplar ile ülke yönetimi arasında tartışmalar yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde en büyük Müslüman gruplardan Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile ülke yönetimi arasında barış anlaşması imzalanmıştı.

Çatışmalar sonucu 120 binden fazla kişi ölmüş ve onbinlerce kişi yerinden olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?