Bangkok saldırı zanlısı isyan etti: 'Ben hayvan değilim'

Bangkok'ta geçen yıl meydana gelen bombalı saldırıda şüpheli olarak gözaltına alınan zanlı, hapishanede yaşadığı kötü koşullara isyan etti

Bangkok saldırı zanlısı isyan etti: 'Ben hayvan değilim'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçen yıl Tayland'ın Bangkok şehrinde meydana gelen bombalı saldırıda şüpheli olduğu için gözaltına alınan iki Uygur dün çıkarıldıkları mahkemede, kendilerine yapılan kötü muamaeleden şikayet etti.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Adem Karadağ saç ve sakalları kesilmiş, zincirlenmiş ve yalınayak iki askeri muhafız ile mahkemeye götürülürken gazatecilere yaptığı açıklamada" ben bir hayvan değilim" dedi.

Duruşma sonrası Karadağ'ın avukatının zanlının daha iyi şartlarda bir hapishaneye gönderilmesi için yaptığı taleb hakim tarafından 'dikkate alınacak' olarak değerlendirildi.

Karadağ'ın avukatı Schoochart Kanpai, müvekkiline suçu üstlenmesini ve itiraf etmesi için işkence yapıldığını söyledi. Diğer zanlı Yusuf Mieraili ise yaptığı açıklamada " Biz masumuz. Bize kim yardımcı olacak bizim masum olduğumuzu ortaya çıkarmak için bize kim yardım edecek. İnsan Hakları nerede?" dedi.

Avukatlar iddia ve savunmalar için 250'den fazla tanığın dinleneceğini 2016 yılı sonuna kadar mahkemenin sonuca ulaşmasını istediklerini ancak bir yıl daha uzayabileceğini söyledi.

Ağustos 17'de Bangkok'taki Erawan Tapınağına yapılan bombalı saldırıda 17 kişi hayatını kaybetmiş 120'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Saldırıyı hiçbir grup üstlenmemişti.

Analist, diplomat ve bazı yetkililer, Uygur'daki Müslüman azınlık sempatizanlarının olayla bağlantısı olduğundan şüphelendiklerini açıklamıştı. Ancak Taland polisi saldırının terör saldırısı olmadığını, faillerin bölgede yapılan insan ticaretini öfkesi olan bir grubun üyesi tarafından yapıldığın söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35