banner39

Bangladeleş'te gıdalar da öldürüyor

Dünyanın en yoksul ülkelerinden olan Bangladeş'te gıdalar insanların hastalanmasına veya ölmesine sebep olabiliyor

Asya 15.04.2013, 16:54 15.04.2013, 17:52
Bangladeleş'te gıdalar da öldürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gıda, hayatta tutabileceği gibi öldürebilir de. Bangladeş'te aşırı böcek ilacı kullanımı, sokaklarda satılan yiyecekler ve gıda güvenliği konusundaki bilgisizlik ve ihmaller her yıl milyonlarca insanın hastalanmasına ya da ölmesine sebep oluyor.

ABD'deki Minnesota Üniversitesi tarafından 2006'da yapılan bir araştırmaya göre Bangladeş'te 5 yaşından küçük çocuk ölümlerinin yaklaşık yüzde 18'i, yetişkin ölümlerinin ise yüzde 10'u güvensiz gıdalardan kaynaklanıyor. Uzmanlar ölüm oranlarındaki bu eğilimin hâlâ devam ettiğini söylüyor. Bugün Bangladeş yaklaşık 170 milyonluk nüfusa sahip. 

Doktor Şah M. Faruk, kliniğindeki bin hastanın yaklaşık 300'ünün ishal ve kolera şikayetiyle geldiğini söylüyor. Bu durum ise sanayileşme sebebiyle suların  kirlenmesinden ve güvensiz gıdalardan kaynaklanıyor.

Öte yandan daha çok ürün almak için aşırı miktarda böcek ilacı kullanımı da çeşitli tehlikelere davetiye çıkarıyor. Ayrıca Bangladeş seyyar yemek satıcılarıyla da ünlü. Her gün buralardan beslenen milyonlarca insan, bu gıdaları yedikten sonra hastalanıyor. Bu gıdaları ise ucuzluğu sebebiyle en çok gecekondularda yaşayan yoksul insanlar tüketiyor.

Bangladeş'te gıda güvenliği konusundaki yasalar ise yürürlüğe girmek için 2009 yılına kadar beklemek zorunda kaldı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?