banner39

Bangladeş, Arakanlı mültecilere yardımı yasakladı!

Bangladeş yönetimi, uluslararası yardım kuruluşlarının, Myanmar zulmünden kaçtıkları için mülteci durumuna düşen Arakanlı Müslümanlara yardımda bulunmasını yasakladı

Asya 02.08.2012, 13:27 02.08.2012, 16:15
Bangladeş, Arakanlı mültecilere yardımı yasakladı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bangladeş, Budist Myanmar yönetiminin uyguladığı zulüm ve şiddetten kaçmak için sınırı geçen Rohingyalılara yardımda bulunan üç uluslararası kuruluşun faaliyetlerini yasakladı.

Fransız 'Sınır Tanımayan Doktorlar', Açlığa Karşı Eylem ve İngiltere İslami Yardım adlı örgütler, Bangladeş yönetiminin yasağı üzerine, Myanmar ve Bangladeş arasında yer alan Cox's Bazaar mülteci bölgesindeki faaliyetlerini askıya aldıklarını açıkladılar.

Bu arada, söz konusu uluslararası kuruluşlar tarafından mültecilere yapılan yardımların, Arakanlı Müslümanların sınırdan geçerek kaçmasını sağlamak amaçlı olduğu açıklandı.

Faaliyetleri yasaklanan yardım kuruluşları, 1990'lardan beri Cox's Bazaar'da yaşayan mültecilere sağlık yardımı, eğitim, acil gıda ve içme suyu sağlıyordu.

Güneydoğu Bangladeş'te konuşulana çok benzeyen bir Bengal lehçesi konuşan Rohingyalı Müslümanlar, Budist çoğunluğun yönettiği Myanmar'da yönetim tarafından yasadışı göçmenler olarak görülüyor ve sık sık zulme maruz kalıyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?