banner15

Bangladeş muhalefetinden yeni grev

Bangladeş'te muhalefet partileri 27 Ekim Pazar gününden itibaren ülkede 3 günlük genel grev yapacak

Bangladeş muhalefetinden yeni grev

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'teki muhalefet partilerinden Bangladeş Ulusal Partisi'nin lideri Halide Ziya, ittifak halinde olduğu diğer muhalefet partileriyle 27 Ekim Pazar gününden itibaren ülkede 3 günlük genel grev başlatacaklarını duyurdu.

Aynı zamanda ülkede birçok kez başbakanlık görevinde bulunmuş bir isim olan muhalefet lideri Ziya, genel grev başlatma kararını, Ocak 2014'te yapılacak seçimlere, siyasi partilere mensup olmayanlarca oluşturulacak bir kayyum hükümetinin nezaret etmesi yönündeki taleplere destek vermek amacıyla aldıklarını söyledi. Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'ya bugünden itibaren iki gün süre tanıdıklarını belirten Ziya, aksi takdirde genel grev dışında başka protesto eylemlerinde de bulunacaklarını kaydetti.

Bangladeş'te daha önce oluşturulan kayyum hükümeti, bu uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu savunan Hasina yönetimi tarafından 2011'de kaldırılmıştı.

Hasina'nın, tüm partilerin katılımıyla oluşturulacak kendi başkanlığında bir koalisyon hükümetin seçimlere nezaret etmesi yönündeki teklifiyse Ziya tarafından kabul edilmemişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48