banner39

Bangladeş özel kuvvetlerine inceleme kararı

Bangladeş Ordusu'na bağlı olan ve adı sık sık yargısız infazlarla gündeme gelen Rab timleriyle ilgili soruşturma başlatıldı

Asya 02.06.2014, 09:58 02.06.2014, 13:29
Bangladeş özel kuvvetlerine inceleme kararı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bangladeş Ordusu'na bağlı özel Hızlı Müdahale Taburu (RAB) hakkında yargısız infaz yaptığı için inceleme kararı verildi.

Geçtiğimiz ay 7 kişinin gözleri, elleri ve ayakları bağlı bir şekilde başkent Daka yakınlarındaki bir kentteki mahkemenin önünde ölü bulunmasının ardından, ülkenin paramiliter gücü olan taburun, sayısı artan yargısız infazlardaki rolü gündeme geldi.

Ordu yetkililerinin liderliğinde 2004'te kurulmasının ardından RAB birliğinin, birçok yerel ve uluslararası örgüt tarafından çok sayıda insan hakları ihlaline imza attığı iddia ediliyor.

Ancak ilk defa bir yargısız infaz vakasının ardından bir RAB yetkilisi tutuklandı.

Bir işadamı ve politikacı olan Nazrul İslam, 27 Nisan'da arabası kimliği belirsiz kişilerce durduruldu ve beraberindeki arkadaşları ile birlikte öldürülmüştü.

Nazrul İslam'ın siyasi rakibi olan Nur Hüseyin tarafından öldürtüldüğü iddia ediliyor. Nur Hüseyin'in suikast için RAB birliğinden bazı kişileri parayla tuttuğu da iddialar arasında.

RAB taburu bu iddiaları yalanlarken kısa bir süre sonra üç yetkili isim emekliye ayrıldı. RAB üyelerinin bir çok infaza karırştığı iddialarının artması üzerine geniş çaplı bir inceleme başlatılırken bir yetkili isim de tutuklandı.

RAB'ın aynı zamanda mevcut Başbakan Şeyh Husayna ile de yakın ilişkilerinin olduğu iddia ediliyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?