banner39

Bangladeş ve Hindistan arasında ada takası

Bangladeş ve Hindistan arasındaki ihtilaflı adalarda yaşayan insanların vatandaşlığı ile ilgili sorun bugün çözülüyor

Asya 31.07.2015, 11:49 31.07.2015, 12:05
Bangladeş ve Hindistan arasında ada takası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş ve Hindistan onbinlerce insanın uluslararası statüde devletsiz kalmasına sebep olan ihtilaflı adalar meselesini bugün çözüme kavuşturuyor.

Haziran'da imzalanan anlaşma gereği bugün ihtilaflı adaların genelinde Bangladeş ve Hindistan'a ait 162 bayrak çekilecek. Böylece 1947'den beri Bangladeş asıllı olup Bangladeş vatandaşı statüsünde olmayan elli bin insan, kendi vatanlarının imkanlarından faydalanmaya başlayacak

Adalı vatandaşlar büyük bir mutluluk içinde. Adalar genelinde bugün okunacak milli marşın akabinde bir şölen yapılması hedefleniyor.

Adalar üzerindeki hakimiyet İngilizlerin 1947'de bölgeyi terk etmesinin ve 1971’de Bangladeş ve Pakistan arasında yaşanan bağımsızlık savaşının ardından iyice karmaşık bir hal almıştı.

1947'den beri Hindistan ve Bangladeş arasında yapılan diplomatik girişimler Haziran ayında neticelendi. Anlaşmaya göre Hindistan sınırlarında yaşayan 50 bin kişi Bangladeş vatandaşlığına geçebilecek.

Toplam 51 bölgede yaşayan 50 bine yakın kişinin Bangladeş vatandaşı olacağı bildirilirken Hindistan vatandaşlığında kalmak isteyen yaklaşık bin kişi ise Hindistan tarafından Bengal'in batısında bir bölgeye yerleştirilecek.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?