banner39

Bangladeş yönetimi muhalif gazeteleri susturuyor

Bangladeş yönetimi, muhalefetin sesini duyuran iki gazeteyi yasakladı

Asya 15.04.2013, 14:04 15.04.2013, 14:34
Bangladeş yönetimi muhalif gazeteleri susturuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bangladeş yönetimi, editörü Mahmudur Rahman'ın tutuklandığı Amar Desh gazetesinin yayın yapmasını yasakladı.

Güvenlik güçlerinin Amar Desh gazetesinin matbaasını mühürlediği bildirildi. Ayrıca gazetenin başka bir matbaayı kullanması da yasaklandı.

Öte yandan Amar Desh gazetesinin 19 çalışanı da tutuklandı. Bangladeş mahklemesi ise Mahmudur Rahman'ın soruşturulması için 13 günlük tutukluluk süresi talep etti. Talep edilen tutukluluk süresinin uzunluğu işkence iddialarının ortaya çıkmasına sebep oldu.

Muhalefetin sesi olarak bilinen Amardesh gazetesi, Bangladeş hükümetindeki yolsuzluklar, Hz. Muhammed'e bazı bloglarda hakaret edilmesi, Bangladeş Savaş Suçları Mahkemesi'nin Skype skandalı gibi konularda önemli yayınlar yapmıştı. Amar Desh gazetesi, bu yayınların ardından tirajını altıya katlayarak 200 bin satış rakamına ulaştı. Gazetenin internet sitesi ise şu anda ülkenin eç çok takip edilen haber siteleri arasında yer alıyor.

SANGRAM GAZETESİNE DE DAVA

Güvenlik güçleri, matbaasının müherlenmesinin ardından Amar Desh gazetesine kendi matbaasını kullanması için izin veren Sangram gazetesine de baskın yaptı. Baskın sırasında dağıtıma yollanmak üzere olan gazete nüshalarına el konduğu bildirildi. 

Yönetimin, baskının ardından, Cemaat-i İslami'nin yayın organı olan Sangram gazetesi hakkında dava açmaya hazırlandığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?