banner15

Bangladeşli muhalif lidere tutuklama kararı

Bangladeş eski Başbakanı ve muhalefet partisi lideri Halide Ziya hakkında tutuklama kararı çıkarıldı

Bangladeşli muhalif lidere tutuklama kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş mahkemesi, muhalif lider hakkında tutuklama kararı çıkarttı.

Eski Başbakan ve muhalefet lideri Begüm Halide Ziya hakkında Savcı Şah Alam Talukdar, " Mahkeme tutuklama kararı çıkarttı" açıklaması yaptı.

Ocak ayında Dakka'da düzenlenen bir protesto gösterisinde meydana gelen bombalı araçla saldırı soruşturmasında 27 muhalif  lider ve BNP partisi aktivistleri hakkında tutuklama kararı verildi. 

Bangladeş'te siyaset yıllardır iki kadın arasında gidip geliyor. Şu an Başbakan olan Hasina ve Halide Ziya arasındaki rekabet dönüşümlü oalrak Başbakanlık olarak siyasi arenaya yansıyor.

İKİ KADIN SİYASETÇİ ARASINDA REKABET, YILLARDIR SÜRÜYOR

Ülkenin demokratik seçimlerle iktidara gelen ilk Devlet Başkanı ve Hasina’nın babası Şeyh Mucibur Rahman, 1975’teki ordu darbesi sırasında ailesinden birçok kişiyle beraber öldürülmüştü.

Ordunun geçmişte iki dönem başbakanlık yapan ana muhalefet lideri Halide Ziya’nın yeniden başbakan olmasını istediği ve medyayı bu konuda yönlendirmeye çalıştığı belirtiliyor. Ziya’nın komutan olan eşi Ziyaur Rahman da, 1977’de darbeyle iktidara gelmiş ve 1981’de suikasta kurban gitmişti.

Bangladeş'te 18 muhalif partinin liderliğini yapan Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP) ve en önemli müttefiki konumundaki Cemaat-i İslami'nin çağrıda bulunduğu, ülke genelinde kara ve demiryollarını ulaşıma kapatma ve tekne seferlerinin yapılmasını engelleme eyleminin ikinci gününde başkent Dakka'da ve Çitagong'da 3 araç ateşe verilmiş ve el bombaları atılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48