banner15

Bangladeş'te 152 askere idam kararı

2009'daki sınır muhafızları ayaklanmasıyla ilgili olarak yargılanan sanıklardan 152'si idam, 157'si ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

Bangladeş'te 152 askere idam kararı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bangladeş'te sınır muhafızlarınca 2009 yılında düzenlenen ayaklanmaya karıştıkları gerekçesiyle yargılanan 846 sanıktan 152'si idam, 157'si ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Başkent Dakka'daki, Büyükşehir Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada yargılanan sanıklardan 271'i beraat ederken, 266'sının aldığı cezalarsa henüz açıklanmadı.

Bangladeş'te Başbakan Şeyh Hasina'nın iktidara gelmesinden 2 ay sonra, 25-26 Şubat 2009'da gerçekleşen ayaklanma sırasında 57'si askeri komutan olmak üzere 74 kişi hayatını kaybetmişti.

Çoğu sınır muhafızlığı görevini yerine getiren koruculardan oluşan Bangladeş Tüfekleri birliğinin bir birimi tarafından Dakka'da başlatılan ayaklanma, isyancıların hükümetle yürüttükleri bir dizi müzakerenin ardından silahlarını teslim etmeleri ve rehin aldıkları kişileri serbest bırakmasıyla sona ermişti.

Hükümetin, çok sayıda askeri komutanın öldürüldüğü sınır muhafızları karargahına askerlerin girmesine izin vermemesi de dahil olmak üzere isyancılara yönelik tutumu, ülkede nüfuz sahibi olan Bangladeş ordusunun tepkisini çekmişti.

Görülen dava, böylesine büyük bir toplu duruşmada adaletin sağlanamayacağını savunan insan hakları örgütlerinin eleştirilerine neden oluyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 13:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 7 yıl Önce

Dikdator kimmis.Banglades gibi bir ulkenin basindaki firavunun cinsi degisik olani degilmi,Hasina denen dikdator Bangladesdeki muslumanlara Arakhan da yapilanlarin aynisini yapmiyormu.Ama kimene.Aslinda bunun gibileri iyi bir ufleseniz ucar gider.Ama bizimkilerde nefes yok.Nefeslerini birbirlerini yemeye harcadiklari icin kendilerine zulmedenlere guc yetmiyor.

banner39

banner50

banner47

banner48