banner15

Bangladeş'te Arakanlı Müslüman sayısı 800 bine ulaştı

BM, 25 Ağustos öncesi ve sonrasında Cox's Bazar'daki kamplara sığınan Arakanlı Müslüman sayısının 800 bine ulaştığını duyurdu

Bangladeş'te Arakanlı Müslüman sayısı 800 bine ulaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'teki kamplara sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 800 bine ulaştığını açıkladı.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, 25 Ağustos'tan bu yana Myanmar ordusu ve fanatik Budistlerin saldırılarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 589 bin olduğunu ve bu sığınmacıların zorlu şartlarda hayat mücadelesi verdiğini söyledi.

Millman, Cox's Bazar kentindeki kamplara daha önce gelenlerle bölgedeki Arakanlı Müslüman sayısının 800 bine ulaştığı bilgisini paylaştı.

Sınırın Bangladeş tarafındaki Anjuman Para köyünde sıkışıp kalan 7 bin sığınmacının dün Bangladeş ordusu tarafından Ukhiya ve Teknaf'daki geçici kamplara yerleştirildiğini aktaran Millman, bölgede "hayat kurtaran" insani yardımlara devam ettiklerini kaydetti.

"EN BÜYÜK SIĞINMACI KRİZİ"

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Duniya Aslam Khan da basın toplantısında "Son yıllardaki en büyük sığınmacı krizi ile karşı karşıyayız." değerlendirmesinde bulundu.

Khan, Arakan eyaletine halen erişim izni alamadıklarına ve sığınmacı akınının hız kesmeden devam ettiğine dikkat çekti.

BM, Arakanlı Müslümanların temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için 434 milyon dolarlık acil fona ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 14:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35