Bangladeş'te büyük Müslüman buluşması: Bishwa Ijtema

Hac farizasından sonra ikinci büyük Müslüman buluşması olan ve ortalama 105 ülkeden yaklaşık 5 milyon Müslüman'ın katıldığı Bishwa İçtiması başladı

Bangladeş'te büyük Müslüman buluşması: Bishwa Ijtema

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'in Tongi bölgesinde toplanan Müslümanlar geleneksel Bishwa Ijtema (Bishwa İçtiması) etkinliği için bir araya geldi.

 

"Bishwa İçtiması" etkinliği için, dünyanın farklı yerlerinden 5 milyona yakın Müslüman, başkent Dakka yakınındaki Tongi şehrinde bu sene de toplandı. Hac farizasından sonra ikinci büyük Müslüman buluşması olan ve ortalama 105 ülkeden yaklaşık 5 milyon Müslüman'ın katıldığı Bishwa İçtiması, 1960lı yıllardan beri düzenlenmektedir.

Festival, Kuran'ın gerçek anlamını yorumlamaya odaklanmış ve siyasi olmayan ve barışçıl bir kutlama olarak iyi biliniyor. Bu yılki tören Tureg nehrinin iki yakasında yapıldı.

İlk Bişwa Ihtema'nın 1949'da Tablighi Jamaal ya da TJ (Tebliğ Cemaati), Müslümanlar için bir cemaat olarak düzenlendiğine inanılıyor. TJ hareketi, 1927'de başlayan Sünni İslam'ın bir koludur.

Tebliğ cemaat lideri Maulana Saad Khandhalvi, bazı protestocuların bazı ayet ve hadislere farklı yorum yaptığı öne sürülerek sert tepki göstermesi üzerine bu yılki toplantıya katılamadı.

Dakka'daki Kaklay camiinde bir süre bekletilen Saad daha sonra ülkesi Hindistan'a geri döndü.

Tebliğ Cemaatinin dördüncü lideri olan Zubair-ul-Ḥasan ibn Ināmul-Ḥasan Kāndhlawī'nin vefatı sonrasında son üç yıldır törenin bitiş duasını Saad yapıyordu. Ancak Tebliğ cemaati içinde onun liderliğine karşı çıkan bir grup tarafından sert olarak protesto ediliyor.

Festival birçok kişiye Kuran'ı inceleme ve çeşitli vaazları dinleme imkânı tanıyor ve Müslümanların dine konsantre olmasına ve bilmediği yönlerini keşfetmesine izin veriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 10:28
banner53
YORUM EKLE

banner39