Bangladeş'te çocuk işçiler haftada 64 saat çalışıyor

Dakka'da binlerce çocuğun haftada ortalama 64 saat çalıştırıldığı belirlendi

Bangladeş'te çocuk işçiler haftada 64 saat çalışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'te yapılan bir araştırma, başkent Dakka'nın gecekondu mahallelerinde yaşayan binlerce çocuğun haftada ortalama 64 saat çalıştırıldığını ortaya koydu.

Merkezi Londra'da bulunan Overseas Development Enstitüsünün yaptığı araştırmada, ülkede binlerce çocuğun, önde gelen markalar için üretim yapan konfeksiyon firmalarında çalıştırıldığı tespit edildi.

Dakka'daki gecekondu mahallelerindeki 2 bin 700 hane halkı üzerinde yapılan araştırmada, buradaki çocukların yüzde 8'inin 10 yaşına, yarısının ise 14 yaşına geldiğinde çalışmaya başladığı belirlendi. 

Araştırmaya göre, gecekondu muhitlerinde yaşayan 6-14 yaşlarındaki çocuklardan yüzde 15'i tam zamanlı çalışmak için okula gitmiyor.

Araştırmacılardan Maria Quattri yaptığı açıklamada, çocukların okula gitmek istediklerini ancak ülkedeki yoksulluğun aileleri çocuklarını çalıştırmaya ittiğini söyledi. 

Çin'den sonra dünyanın en büyük ikinci tekstil endüstrisine sahip ülkede, 14 yaşın altındaki çocukların çalıştırılması yasak ancak çoğu fabrika, kimlik bilgilerini istemeden çocukları çalıştırmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 13:59
YORUM EKLE

banner33

banner37