banner15

Bangladeş'te grevin son gününde bir kişi öldü

Bangladeş'te Cuma gününden bu yana devam eden genel grevde bugün bir kişi hayatını kaybederken dört günde ölenlerin sayısı 16'ya çıktı

Bangladeş'te grevin son gününde bir kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'te pazar günü başlayan üç günlük genel grevin son gününde çıkan olaylarda bir kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Bangladeş basını, polisin Magura bölgesinde çatışan hükümet ve muhalefet yanlılarına ateş açtığını, olay sırasında muhalefeti destekleyen bir kişinin öldüğünü bildirdi.

Bangladeş Sanayi ve Ticaret Odası Federasyonu, son ölümle birlikte cuma gününde bu yana ülke genelinde çıkan olaylarda toplam 16 kişinin hayatını kaybettiğine işaret ederek hükümet ve muhalefete, anlaşmazlıklarını diyalogla çözmeleri çağrısında bulundu.

Ülke genelinde çıkan olaylarda çok sayıda kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Bangladeş'te Halide Ziya önderliğindeki muhalif ittifak, Başbakan Şeyh Hasina'yı ülkeyi gelecek yılın başındaki seçime hazırlayacak ve siyasi partilerin bulunmadığı geçici bir hükümet kurulmasına ikna etmek amacıyla 3 günlük genel grev çağrısı yapmıştı.

Seçim sürecini izleyecek geçici hükümetin iktidar ve muhalefet partilerinden oluşturulmasını öneren Hasina'nın, grev kararını geri çekmesi için Ziya'yı telefonla aradığı ancak bu talebinin şimdilik geri çevrildiği ifade ediliyor. Ziya'nın, Hasina'nın siyasi diyalog önerisini ise grev sonrasında değerlendireceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48