banner39

Bangladeş'te muhalefeti yatıştırma manevrası

Bangladeş'te Cemaat-i İslami'nin de içinde olduğu muhalefet protestoları ve genel grev devam ederken, İslam'a hakaret içeren bloglarda yazan üç kişi tutuklandı

Asya 02.04.2013, 15:55 02.04.2013, 16:37
Bangladeş'te muhalefeti yatıştırma manevrası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bangladeş'te üç ateist blog yazarının tutuklandığı açıklandı.

Bangladeş hükümeti internet aracılığıyla İslam'a hakaret edilmesini önlemek için ''siber suçlar mahkemesi'' ve ülkedeki bloglarda İslam'a hakaret edilip edilmediğini tespit etmek için iki din adamının da olduğu bir komite kurdu. Hükümet tarafından getirilen yeni düzenlemelerin ilk sonucu ise İslam'a hakaret eden bloglarda yazan üç kişinin tutuklanması oldu.

Bangladeş'te İslam'a hakaret içeren site ve blogların yasaklanması bazıları tarafından İslamcı muhalefet tarafından düzenlenen protestolarının başarısı olarak görülürken, bunun hükümetin İslamcı muhalefeti yatıştırmak için kullandığı bir yöntem olduğunu düşünenler de bulunuyor. 

BANGLADEŞ'TE GENEL GREV DEVAM EDİYOR

Bangladeş'te bugün düzenlenen muhalefet protestolarında ise göstericiler ev yapımı bombalar patlatırken, bazı araçları da ateşe verdi.

Bangladeş'te tutuklanan 154 muhalefet mensubunun serbest bırakılması için ilan edilen genel grev devam ediyor. Bangladeş'te düzenlenen son gösterilerde 30 kişi yaralanırken, iki Cemaat-i İslami liderine idam, birine ise müebbet hapis cezası verilmesiyle başlayan olaylarda bugüne kadar yaklaşık 70 kişi hayatını kaybetti.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?