banner39

Bangladeş'te muhalefetten grev çağrısı

Bangladeş'te muhalefet, ülke genelinde yolları ve işyerlerini kapatma çağrısı yaptı

Asya 13.03.2015, 13:44 13.03.2015, 15:45
Bangladeş'te muhalefetten grev çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'te muhalefetteki Milliyetçi Parti'nin lideri ve eski Başbakan Halide Ziya, 120'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan ve yaklaşık üç aydır süren siyasi krizden hükümetin sorumlu olduğunu ileri sürdü. 

Ziya, 5 Ocak'tan bu yana düzenlediği ilk basın toplantısında, ülkede süregelen siyasi krizin sorumlusunun, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina olduğunu savunarak, "Tüm sorunların kökeninde seçim için emanetçi hükümet mekanizmasının işletilmemesi yatıyor. Milliyetçi Parti'nin 5 Ocak 2014'teki genel seçimleri boykot etmesinin nedeni de bu" diye konuştu. 

Halide Ziya, "Hükümetin diyalog kurması gerektiğini, durumu düzeltebilecek tek şeyin diyalog" olduğunu ifade ederek, "Herhangi bir diyaloğa girmek istemezlerse, tüm neticelerinin sorumluluğunu üstlenmek zorundalar" dedi. 

Ziya, hükümeti Bangladeş Milliyetçi Partisi eylemcilerinin kaçırılmasını ve yasadışı infazını yürütmekle de suçladı. 

Halide Ziya'nın önderliğini yaptığı 18 partiden oluşan muhalefet ittifakı, 5 Ocak'tan bu yana ülkede yol kapatma eylemleriyle ulaşımı engelliyor. Muhalefetin Başbakan Şeyh Hasina'nın istifa etmesi ve hile karıştırıldığı gerekçesiyle boykot ettikleri 5 Ocak 2014 seçiminin tekrarlanması talebiyle düzenlediği eylemlerde şimdiye kadar 120'den fazla kişi hayatını kaybetti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?