Bangladeş'te muhalifler iki gün grevde

Bangladeş'te muhalifler Cemaat-i İslami liderine verilen idam cezası sebebiyle iki günlük genel greve gitme kararı aldı

Bangladeş'te muhalifler iki gün grevde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden Abdülkadir Molla'nın 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle idama mahkum edilmesini protesto eden muhalefet partilerinin, 2 günlük genel grev ilan ettiği bildirildi.

Yetkililer, başkent Dakka ile diğer bazı kentlerde Cemaat-i İslami Partisi yandaşları ile polis arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Güvenlik güçleri, Molotofkokteyli ve taş atan, yollara barikat kuran göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Çok sayıda takviye birliğin gönderildiği başkentte okulların tatil edildiği, işyerlerinin ise kepenklerini kapattığı öğrenildi.

Temyiz Mahkemesi, dün Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından şubat ayında ömür boyu hapse mahkum edilen 65 yaşındaki Molla'nın cezasını idama çevirme kararı almıştı.

Cemaat-i İslami Partisi'nin Genel Sekreteri olarak görev yapan Molla, kendisine yönelik suçlamaların siyasi olduğunu ileri sürüyor.

Molla, Bangladeş hükümeti tarafından bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçların araştırılması için 2010 yılında kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde 381 silahsız sivilin öldürülmesini azmettirmek dahil 6 farklı suçlama ile yargılanmış ve suçlu bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 09:16
banner53
YORUM EKLE

banner39