Bangladeş’te öğrenci protestosu dokuzuncu gününe giriyor

Bangladeş’te hız yapan bir otobüsün sebep olduğu ve iki gencin hayatını kaybettiği kaza sonrasında, gençler protestoya başladı. Ülke genelinde liseler geçici olarak kapatıldı. Protestolar dokuz gündür devam ediyor.

Bangladeş’te öğrenci protestosu dokuzuncu gününe giriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bangladeş’in başkenti Dakka’da bir yolcu otobüsü aşırı hız nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybetti. Okuldan çıkan öğrencilerin arasına dalan otobüs, iki öğrencinin hayatını kaybetmesine neden oldu.  Olayın ardından öğrenciler, trafik güvenliği bozulan Bangladeş’te protestolara başladı.

Bangladeş’te ulaşım sektörünün büyük ölçüde yozlaştığı söyleniyor. Araç kullananlar trafikte yol alırken düzensiz ve tehlikeli hareketler sergiliyorlar. Ülkede ölümlü trafik kazalarının artması halkın ve özellikle de gençlerin öfkesini çekiyor. 

En son okul çıkışı yaşanan kazanın görüntüleri sosyal medyada seri bir şekilde yayılmıştı. 

Resmi yetkililer, öğrencilerden protestoları durdurmalarını istedi. Başkent Dakka'da gerçekleşen protestolarda, araçlar tahrip edildi ve bazı bölgelerde polisle protestocular arasında çatışmalar yaşandı.

Perşembe günü, çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu protestocular, ‘’adalet istiyoruz’’ tezahüratları yaparak şiddetli yağmur altında Dakka caddelerinde yürüdüler. Yürüyüş esnasında trafik durdu.

Bangladeş Eğitim Bakanlığı, Perşembe günü kalabalığın öfkesini dindirmek için okulları kapattı ve öğrencilere, yol güvenliği taleplerinin karşılanması ve endişelerinin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını açıkladı.

BAKANDAN İTİDAL ÇAĞRISI

İçişleri Bakanı Asaduzzaman Khan, çarşamba günü, devletin toplu taşıma araç güvenliği ile ilgili eylem planı yayınlayacağını söyledi ve protestoculardan olaylara son vermelerini istedi. Konuşmasında: ‘’İnsanlar acı çekiyor ve biz bunu istemiyoruz‘’ dedi.

Özel bir araştırma grubu, geçen sene 4,200 den fazla yayanın yol kazalarında öldüğünü açıkladı, 2016’dan bu yana yüzde 25 oranında artış görüldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 12:14
YORUM EKLE

banner33

banner37